Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Lublanie

Podstawowe informacje
Lublana to niewielkie miasto, które posiada śródziemnomorski urok, a jednocześnie klimat prawdziwej metropolii. Miasto leży w Kotlinie Lublańskiej, nad rzeką Lublanicą. Rozciąga się między wzgórzami Polhov Gradec i Golovec, a centralna część miasta ma charakter wyspy. Obecnie Lublanę zamieszkuje je 255 115 ludzi. Jest to najważniejszy kulturalno-gospodarczy ośrodek Słowenii. W mieście znajdują się instytucje naukowe, finansowe oraz liczne galerie sztuki.

Historia miasta
Dzieje miasta sięgają odległej przeszłości, kiedy to tereny dzisiejszej Słowenii zamieszkiwały rozmaite wędrowne plemiona, między innymi Wenetowie i Taurisci. Na początku naszej ery Rzymianie założyli tu wojskowy obóz o nazwie Emona, rozbity następnie przez Hunów. W VI wieku na terenach tych pojawili się Słowianie. We wczesnym średniowieczu losy dzisiejszej Lublany wyznaczały działania dynastii Habsburgów. Miasto należało do tych władców od 1278 roku aż do końca XVII wieku. W czasach napoleońskich Lublana pełniła funkcję stolicy Prowincji Iliryjskich, jednak wkrótce znów znalazła się w rękach austriackich.

Po I wojnie światowej Lublana weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, w 1929 roku znalazła się w Królestwie Jugosławii, a w 1944 roku utworzono tu Socjalistyczną Republikę Słowenii (jednej z sześciu republik Jugosławii). Podczas II wojny światowej miasto było okupowane przez Włochy i Niemcy. W 1991 roku po rozpadzie Jugosławii Lublana została stolicą niepodległej Słowenii.

Atrakcje turystyczne
Lublana zachwyca piękną Starówką, malowniczym położeniem i licznymi rozrywkami. Zabytkową część miasta najlepiej zwiedzać pieszo, spacerując deptakiem nad brzegiem Lublanicy. Stolica Słowenii posiada kilka zabytkowych mostów łączących poszczególne rejony: Cevljarski (Szewski), Tromstovje (Potrójny) i Zmajski (Smoczy). Warto tu odwiedzić Zamek Lubański, Kościół Świętej Trójcy, Pałac Biskupi oraz liczne galerie sztuki, w tym Muzeum Narodowe. Równie interesujący jest spacer po Parku Tivoli lub odwiedzenie słynnej miejskiej nekropolii Zale.

Popularne miasta: