Mapa Krk
Informacje ogólne
Krk jest największą chorwacką wyspą (o powierzchni 405,22 km²), leżącą na Morzu Adriatyckim. Wyspa znajduje się nieopodal Rijeki (53 km) i jest połączona ze stałym lądem mostem o długości 1430 m. Obecnie Krk zamieszkuje ponad 17 tysięcy ludzi. Największym miastem jest metropolia o tej samej nazwie – Krk. Ponadto znajdują się tu trzy większe miasta i wiele malowniczych kurortów wypoczynkowych.
Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym wyspa Krk należy do żupanii primorsko-gorskiej ze stolicą w Rijece.
Środki transportu
Po Krk można poruszać się własnym samochodem, tym bardziej, że wyspa posiada połączenie ze stałym lądem. Przejazd przez most jest jednak płatny, kosztuje 35 kun w jedną stronę. Krk nie dysponuje gęstą siecią dróg, do najbardziej na południe wysuniętej miejscowości turystycznej Baska prowadzi tylko jedna trasa.
Na wyspie kursuje jedynie kilka dziennych autobusów, nie ma również połączeń kolejowych. Krk posiada za to rozwiniętą komunikację autobusową z Rijeką i innymi chorwackimi miastami, np. Zagrzebiem. Ponadto na pobliskie wyspy, np. Rab czy Cres można dostać się promem z miejscowości Valbiska. Na Krk znajduje się również duże międzynarodowe lotnisko obsługujące również połączenia krajowe (do Zagrzebia).
Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski można dotrzeć na wyspę Krk własnym samochodem, wybierając jedną z trzech możliwych tras: przez Czechy, Austrię i Słowenię lub przez Słowację i Węgry. W pierwszym wypadku istnieje możliwość podróży przez Ołomuniec, Brno, Wiedeń i Graz albo przez Pragę, Linz i Salzburg.
Można tu również dolecieć samolotem, ponieważ na wyspie (w Omisalj) zlokalizowane jest międzynarodowe lotnisko Rijeka. Połączenia z Polski obsługują tacy przewoźnicy, jak LOT, Air Baltic, Lufthansa czy Germanwings. Loty odbywają się z wielu miast, między innymi z Warszawy, Bydgoszczy, Poznania lub Krakowa.
Mapy
-
Mapy