Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Krk - zabytki i atrakcje

Zabytki
Na wyspie Krk szczególnie warto odwiedzić zabytkowe miasto Krk. Z pewnością zachwycą nas tu mury obronne będące mieszaniną rozwiązań romańskich i stylu weneckiego z przełomu XV i XVI wieku. Sercem miasta jest jednak wspaniała romańska katedra pochodząca z XII wieku (a wzniesiona na ruinach świątyni z VI stulecia). W katedrze znajduje się mauzoleum, w którym pochowani są głównie biskupi. Ponadto mieści się tu galeria malarstwa chorwackiego; za dzieło o największej wartości uznaje się obraz Paola Veneziana.

Swoistą wizytówką Krk jest również kanonia, na której wyryto napis w alfabecie głagolickim. Ponadto warto odwiedzić romańską bazylikę Matki Boskiej.

W małej miejscowości Jurandvor znajduje się z kolei kościół świętej Łucji z repliką najstarszego zabytku pisma głagolickiego w Chorwacji, czyli Płyta z Baski (oryginałem dysponuje Chorwacka Akademia Nauk i Sztuk w Zagrzebiu).

Ciekawe miejsca
Interesującym miejscem w mieście Krk jest galeria współczesnej sztuki chorwackiej – Decamanus. Poza Krk warto również jednak odwiedzić pobliskie kurorty turystyczne, których na całej wyspie jest ponad sześćdziesiąt. Jeden z najbardziej znanych to Baška, słynący z przepięknej plaży.

Miłośnicy białego wina powinni natomiast odwiedzić miejscowość Vrbnik, rozciągającą się na malowniczym skalistym klifie. Produkuje się tu wyśmienite trunki, z których najsłynniejszym jest vbrincka zlahtina.

Atrakcje turystyczne
Jedną z największych atrakcji turystycznych na wyspie Krk stanowi letni festiwal muzyczny. Jest to największa tego typu impreza na wyspach Kvarneru. Odbywają się wówczas koncerty muzyki klasycznej i ludowej.

Wiele miłych wspomnień może również dostarczyć rejs promem z Krk na wyspę Cres lub Rab.

Popularne miasta: