Przewodnik po Krk
Podstawowe informacje
Krk to największa chorwacka wyspa w zatoce Kvarneru, położona na Morzu Adriatyckim. Wyspa jest połączona ze stałym lądem za pomocą specjalnego mostu. Taką samą nazwę nosi największe miasto zlokalizowane około godziny drogi od mostu, na zachodnim wybrzeżu Krk. Wyspę zamieszkuje obecnie ponad 17 tysięcy mieszkańców, z czego około 5 491 mieszka w samym mieście Krk.
Innymi większymi miastami wyspy są Malinska, Punat, Omišalj, Baška, Vrbnik i Dobrinj. Region ten ma przede wszystkim znaczenie turystyczne, funkcjonuje tu międzynarodowe lotnisko, a ponadto na wyspie znajduje się wiele hoteli i kurortów wypoczynkowych.
Historia wyspy
Historia osadnictwa na wyspie Krk jest równie długa jak w wypadku całej Chorwacji. Pierwotnie tereny te zamieszkiwały plemiona Ilirów, w I w. p. n. e. osiedlili się tu Rzymianie, zakładając starożytną osadę Curicum. W VI wieku na Krk pojawili się Słowianie, wyparci w XII stuleciu przez Republikę Wenecką. W XIX wieku wyspa znajdowała się pod panowaniem monarchii austro-węgierskiej, natomiast w 1920 roku oficjalnie weszła ona w skład Chorwacji. W 1980 roku Krk została połączona ze stałym lądem za pomocą największego na świecie betonowego mostu (1430 m).
Atrakcje turystyczne
Wyspa Krk cieszy się ogromną popularnością wśród turystów ze względu na malownicze widoki oraz bardzo dogodne położenie. Krk znajduje się bowiem blisko głównych szlaków komunikacyjnych do Zagrzebia, Słowenii i na Istrię. Najwięcej przyjezdnych odwiedza miasto Krk, zbudowane w stylach romańskim i weneckim. Warto zobaczyć mury obronne, romańską katedrę, kanonię z głagolicką inskrypcją oraz galerię Decamanus. Do atrakcji Krk należą również piękne plaże w licznych miejscowościach wypoczynkowych. Jedną z najbardziej znanych jest Baska w południowej części wyspy.