Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Krety

Informacje ogólne
Kreta jest największą i najbardziej znaną wyspą Grecji, położoną na Morzu Śródziemnym. Obszar o powierzchni 8336 km² zamieszkuje obecnie ponad 630 tysięcy ludzi. Stolicą Krety i jej najważniejszym centrum jest Heraklion. Inne ważniejsze miasta to natomiast Chania i Retimno. Kreta co roku przyciąga rzesze turystów ze względu na uroki śródziemnomorskiego krajobrazu oraz pozostałości kultury minojskiej.

Podział administracyjny
Kreta jest jednym z regionów administracyjnych Grecji i dzieli się na mniejsze jednostki, czyli nomosy. Są to: Chania, Retimno, Heraklion i Lasiti.

Środki transportu
Północna część Krety posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg, które zapewniają sprawne połączenie nawet z najbardziej oddalonymi zakątkami tego rejonu wyspy. Na południu jest nieco gorzej, ponadto drogi są raczej wąskie i kręte, a ich nawierzchnia nie zawsze znajduje się w dobrym stanie. Główną trasą jest droga New National Road w północnej części Krety. W miastach przeważają wąskie, zatłoczone drogi i poruszanie się samochodem jest utrudnione.

Jeśli chodzi o transport publiczny, pomiędzy dużymi miastami kursują autobusy niebieskie KTEL, które zapewniają sprawną komunikację dalekobieżną. Bilety można nabyć na dworcu w kasie, w sklepach lub w autkoarze. W obrębie poszczególnych miast jeżdżą z kolei autobusy zielone.

Na Krecie funkcjonują dwa międzynarodowe lotniska: w Heraklionie i w Chanii. Latają tu zarówno duże, międzynarodowe linie, jak i tani przewoźnicy.

Na pobliskie małe wyspeki można natomiast dotrzeć jedynie promem. Na wyspę Spinalongę kursują promy z Eloundy i Plaki, na Chrissi dostaniemy się z Ierapetry, natomiast w rejon laguny balos dopłyniemy statkiem z Kissamos. W dużych portach można również wynająć motorówki.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski na Kretę można dotrzeć samolotem. Loty organizowane są z różnych miast, np. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic czy Wrocławia. Ceny mieszczą się w granicach 200 – 1200 zł.

Inną możliwością jest podróż samochodem do Grecji kontynentalnej, a następnie przeprawa promem z Pireusu do Heraklionu, Chanii lub Retimno.

Wyznaczanie trasy