Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Krecie

Podstawowe informacje
Kreta jest najbardziej znaną i największą grecką wyspą. Leży ona na Morzu Śródziemnym, a jej teren zamieszkuje obecnie ponad 630 tysięcy ludzi. Stolicą i najważniejszym centrum administracyjnym wyspy jest miasto Heraklion. Kreta posiada w większości skaliste ukształtowanie terenu, przyciąga turystów egzotycznymi widokami, możliwością wypoczynku na wspaniałych plażach, a także jednymi z najstarszych zabytków cywilizacji europejskiej.

Historia wyspy
Osadnictwo na Krecie ma bardzo długą historię, sięga ona bowiem odległego neolitu, czyli szóstego tysiąclecia przed naszą erą. Około 3000 r. p. n. e. na wyspie zapanowała epoka brązu, później natomiast przyszedł okres świetności kultury minojskiej, który trwał do 1500 r. p. n. e. To właśnie w tym czasie powstały słynne pałace w Konossos i Fajstos. Około 1450 r. p. n. e. na Krecie doszło do olbrzymiego kataklizmu, prawdopodobnie trzęsienia ziemi lub wybuchu wulkanu. Katastrofa ta położyła kres kulturze minojskiej, w następnych stuleciach panowała tu natomiast kultura mykeńska i Dorowie.

W I wieku p. n. e. kontrolę nad wyspą przejęli Rzymianie, około 50 roku wyspę odwiedził święty Paweł, a ustanowione przez niego biskupstwo Tytusa przyczyniło się do szybkiego rozwoju chrześcijaństwa na Krecie. W VIII wieku wyspa została podbita przez Arabów, od XII do XVII stulecia na Krecie panowali natomiast Wenecjanie. W XVIII i XIX stuleciu Kreta przechodziła zmienne koleje losu, znajdując się na przemian w rękach greckich i tureckich. Dopiero w 1913 roku wyspa powróciła do niepodległej Grecji.

Atrakcje turystyczne
Do najwspanialszych zabytków Krety należą pozostałości kultury minojskiej. Chodzi tu przede wszystkim o słynny pałac w Konossos, wybudowany około 2000 lat p. n. e. Ponadto ślady cywilizacji minojskiej można odnaleźć w takich kreteńskich miastach, jak Fajstos, Hagia Triada i Malia. W celu obejrzenia najcenniejszych eksponatów pozostałych po tym okresie trzeba udać się do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie. Z innych zabytkowych obiektów warto zobaczyć katedrę Agios Minas czy kościół świętej Katarzyny w stolicy wyspy.

Do najpiękniejszych cudów kreteńskiej natury należy z kolei najdłuższy w Europie wąwóz Samaria. Do niezapomnianych przeżyć trzeba też zaliczyć odwiedzenie Zatoki Balos zwanej Zatoką Piratów lub miasta Chania (dawnej stolicy Krety).

Popularne miasta: