Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Krecie

Zabytki
Najcenniejsze zabytki Krety stanowią pozostałości kultury minojskiej, która rozwijała się na wyspie między trzecim a pierwszym tysiącleciem p. n. e. Najsłynniejszą z nich jest pałac w Knossos, olbrzymi obiekt o powierzchni 24 tysięcy m2, gdzie mieściło się ponad 1300 pomieszczeń, teatr czy wspaniała sala tronowa. Pałac posiadał charakterystyczne czerwone kolumny z cyprysu. Inną słynną budowlą minijską jest Pałac w Fajstos w południowej części wyspy.

Nieopodal Fajstos zlokalizowana jest Agia Triada, gdzie można obejrzeć archeologiczne wykopaliska. Wśród nich znajdują się ruiny willi z okresu minojskiego, ślady starożytnego miasta oraz liczne skarby, jak np. książęcy sarkofag z 1400 r. p. n. e. czy kubek wodza.

Zwiedzanie
Podczas wizyty na Krecie nie sposób pominąć oczywiście jej stolicy, czyli miasta Heraklion. Tutaj również znajdziemy warte uwagi zabytkowe budowle. Do najważniejszych zalicza się dziewiętnastowieczna katedra Agios Minas przy placu świętej Katarzyny. Dawną stolicą Krety była natomiast Chania, piękne miasto portowe, w którym przeważa architektura wenecka i turecka. Warto także odwiedzić Rethymnon, trzecią co do wielkości metropolię na wyspie, malowniczą i bogatą w historyczne obiekty.

Ciekawe miejsca
Kreta zachwyca turystów nie tylko swoim zabytkowym obliczem, ale również bajeczną scenerią. Znajdziemy tu bajeczne, obszerne plaże rozciągające się u wybrzeży turkusowego morza. Do swoistych cudów natury można zaliczyć najdłuższy w Europie wąwóz Samaria, będący częścią Greckiego Parku Narodowego. W czasie wędrówki można podziwiać górskie kozice czy zabytkowe kapliczki.

Atrakcje turystyczne
Wśród atrakcji turystycznych Krety trzeba wymienić nurkowanie, które może odbywać się np. w jaskiniach czy na rafach. Jedną z najbardziej popularnych jaskiń jest El Greco o głębokości 26 metrów. Ponadto na wyspie znajdziemy wiele okazji do rozrywek: liczne kawiarnie, kluby, restauracje, a ponadto regionalna kuchnia i muzyka z pewnością pomogą poznać specyfikę tego regionu.

Popularne miasta: