Mapa Kolonii
Informacje ogólne i położenie
Kolonia to miasto leżące w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, nad rzeką Ren. Pod względem liczby mieszkańców zajmuje czwarte miejsce w kraju, zamieszkiwane jest przez ponad milion ludzi. To ważny ośrodek kulturalny, naukowy i historyczny.
Miasto podzielone jest na 86 dzielnic, które wchodzą w skład 9 dystryktów: Innerstadt, Rodenkirchen, Lindenthal, Ehrenfeld, Nippes, Chorweiler, Porz, Kalk i Mulheim. Kolonia to najstarsze z dużych niemieckich miast (historia sięga początków naszej ery) z licznymi zabytkami i muzeami.
Podróż samochodem
Przez Kolonię i w jej okolicach przebiega wiele ważnych dróg, w tym autostrada A555 łącząca miasto z Bonn, a także autostrady A1, A3 i A4, które tworzą autostradową obwodnicę miasta.
Należy pamiętać o tym, że centrum Kolonii objęte jest ograniczeniami ekologicznymi. Wjazd mają jedynie pojazdy o wymaganych parametrach emisji spalin, po wykupieniu plakietki ekologicznej. Kosztuje ona około 20 euro i można ją zakupić w urzędzie komunikacji i meldunkowym, warsztatach samochodowych oraz przez internet.
W wielu miejscach w centrum obowiązuje zakaz parkowania. Na wyznaczonych miejscach postojowych obowiązuje opłata, do kilku euro za godzinę.
Podróż pociągiem
Głównym dworcem Kolonii jest Köln Hauptbahnhof. Mieści się tuż przy kolońskiej katedrze i jest jednym z największych dworców w Niemczech. Obsługuje połączenia lokalne, międzymiastowe i międzynarodowe (włączając pociągi Intercity i Intercity-Express). Na miejscu znajduje się także stacja S-Bahn, czyli szybkiej kolei miejskiej.
Podróż samolotem
Lotnisko znajduje się w dzielnicy Porz. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Konrada Adenauera mieści się 15 kilometrów od centrum Kolonii i Bon. Posiada 2 terminale pasażerskie i obsługuje ponad 10 milionów podróżnych rocznie. Najwięksi przewoźnicy obecni na lotnisku to Germanwings, Lufthansa, Air Berlin, Condor Airlines czy TUIfly.
Z portu odbywają się także bezpośrednie połączenia do polskich miast, w tym do Warszawy, Krakowa, Gdańska czy Katowic.
Komunikacja miejska
Transport publiczny w Kolonii jest bardzo rozbudowany. Opiera się na autobusach kursujących przez centrum miasta, a także poza jego obrzeża, szybkiej kolei miejskiej S-Bahn, a także metra U-Bahn, które połączone jest bezpośrednio z siecią tramwajową.
Większość połączeń obsługiwanych jest przez firmę KVB. Podróżni mogą korzystać z ujednoliconych biletów ważnych we wszystkich środkach miejskiej komunikacji.
Atrakcje turystyczne
Kolonia to przede wszystkim wiele zabytków sakralnych, w tym najbardziej charakterystyczna Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny – jeden z największych kościołów gotyckich, z niemal 160-metrową wieżą górującą nad miastem i bogatą kolekcją dzieł średniowiecznej sztuki. W mieście znajduje się także wiele kościołów romańskich, gotyckich i neogotyckich.
Turyści bardzo chętnie odwiedzają kolońskie muzea, w tym jedno z największych w kraju, Wallraf-Richardz-Museum, w którym podziwiać można dzieła sztuki od średniowiecza do okresu międzywojennego.
Warte uwagi są również takie instytucje jak Muzeum Schnutgena, mieszczące się w kościele św. Cecylii i prezentujące sztukę sakralną, Muzeum Ludwig poświęcone sztuce nowoczesnej czy Muzeum Czekolady poświęcone historii tego lubianego wyrobu cukierniczego.