Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Kolonii

Niezbędne formalności
Od maja 2011 roku niemiecki rynek pracy został otwarty dla Polaków i od tego momentu nie musimy posiadać specjalnego pozwolenia na zatrudnienie w RFN. Zasady te dotyczą również Kolonii, dużego miasta w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jeśli natomiast przebywamy w tym miejscu dłużej niż 3 miesiące, jesteśmy zobowiązani do rejestracji swojego pobytu w lokalnym urzędzie meldunkowym.

Gdzie szukać pracy
Na zatrudnienie w Kolonii mogą liczyć pracownicy fizyczni, zwłaszcza z branży budowlanej, wykończeniowej, a także elektrycy, mechanicy i operatorzy maszyn. Co więcej, podobnie jak na terenie całego RF, istnieje tu duże zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Osobną grupę zawodów, które cieszą się niesłabnącym powodzeniem na rynku pracy stanowią pielęgniarki, lekarze i informatycy.

Zarobki
Opiekunowie osób starszych, w zależności od charakteru opieki oraz znajomości języka, zarabiają w Kolonii od 700 do 1300 euro netto miesięcznie. Pielęgniarki otrzymują pensję nieco ponad 2000 euro. Na podobne płace mogą liczyć pracownicy branży wykończeniowej. Najwięcej zarabiają lekarze, inżynierowie i specjaliści IT.

Niezbędne adresy i instytucje
Poszukiwanie pracy na terenie Kolonii można rozpocząć już w Polsce, zapoznając się z ofertami zamieszczanymi zarówno na polskich, jak i niemieckich portalach internetowych. Można tu wskazać na przykład: www.jobware.de, www.carriere.com, www.cesar.de, www.stellanzeigen.de, www.berufsstart.de. Ponadto warto odwiedzić strony EURES-u, miejscowy urząd pracy, bądź skorzystać z pomocy agencji pośrednictwa zatrudnienia. 

Popularne miasta: