Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Kolonii

Podstawowe informacje
Kolonia jest dużym miastem położonym w Nadrenii Północnej-Westfalii, w zachodniej części RFN. Metropolia posiada malownicze usytuowanie nad rzeką Ren. Obecnie zamieszkuje ją ponad milion ludzi, z czego ponad 17 % stanowią obcokrajowcy. Miasto to słynie z długiej historii, wspaniałych zabytków i ośrodków naukowych. Turyści przyjeżdżają tu, by zobaczyć słynną gotycką katedrę, a także inne historyczne budowle. Przyjezdnych przyciąga również bogata oferta imprez i wydarzeń kulturalnych.

Historia miasta
Kolonia to jedno z najstarszych niemieckich miast. Jej dzieje sięgają I wieku, kiedy to żona cesarza Klaudiusza, cesarzowa Agrypina, założyła w tym miejscu osadę o nazwie Colonia. Miasto szybko zyskiwało na znaczeniu w cesarstwie. Ważnym etapem rozwoju metropolii było założenie tu w IV wieku biskupstwa, a następnie arcybiskupstwa.

Począwszy od XIV wieku miasto należało do Hanzy, a w 1388 roku powołano tu do życia pierwszy w Niemczech uniwersytet. W XV stuleciu Kolonia zyskała status Wolnego Miasta Rzeszy. Wiek XVIII wieku miasto znalazło się w rękach Francji, a w 1815 roku metropolia weszła w skład Prus. Ważną datą w historii Kolonii był rok 1880, kiedy to po 632 latach pracy ukończono budowę katedry.

W czasie II wojny światowej centrum miasta uległo poważnym zniszczeniom na skutek bombowych nalotów aliantów. Odbudowa Kolonii trwała aż do lat 90. XX wieku. Ważnym wydarzeniem w najnowszej historii miasta było zorganizowanie Światowego Dnia Młodzieży w 2005 roku.

Atrakcje turystyczne
Kolonia słynie przede wszystkim ze wspaniałej zabytkowej architektury. Najważniejszą budowlą i jednocześnie symbolem miasta jest gotycka Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny. Ponadto metropolia posiada wiele romańskich świątyni, takich jak np. Kościół świętej Urszuli, Kościół świętego Andrzeja czy Kościół świętego Seweryna. W Kolonii nie brak również zabytków z epoki renesansu i baroku.

W mieście można odwiedzić interesujące muzea. Wśród nich oprócz różnorodnych zbiorów sztuki dużą popularnością cieszą się np. Muzeum Czekolady, Muzeum Perfum czy Muzeum Sportu i Olimpiady. Kolonia to także liczne teatry, kina, restauracje i kawiarnie. Odbywają się tu rozmaite wystawy, imprezy kulturalne i sportowe. 

Popularne miasta: