Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Kijowa

Informacje ogólne i położenie

Kijów to największe miasto i stolica Ukrainy. Położone jest w północno-centralnej części kraju, nad rzeką Dniepr. Zamieszkiwane jest przez ok. 2,8 mln ludzi. Miasto podzielone jest na 10 rejonów. To ważny ośrodek polityczny, administracyjny, kulturalny i przemysłowy, a także węzeł komunikacji drogowej i kolejowej. W pobliżu znajdują się dwa lotniska międzynarodowe (Boryspol i Żuliany). Miasto posiada bogatą sieć komunikacji miejskiej, w tym 3 linie metra.

Podróż samochodem

Miasto jest najważniejszym węzłem drogowym w kraju. Prowadzą do niego najważniejsze drogi. Ważną trasą jest autostrada M05 łącząca Kijów z czterema największymi ukraińskimi miastami i portem w Odessie. Kijów nie posiada obwodnicy otaczającej całe miasto. Rolę tę pełnią pojedyncze drogi. Stan nawierzchni nie jest najlepszy – większość dróg użytkowana jest od 15-30 lat. W centrum miasta często tworzą się korki.

Podróż pociągiem

Kijów jest także bardzo ważnym węzłem kolejowym. Największym dworcem jest Kijów Centralny, skąd kursują pociągi dalekobieżne (w tym międzynarodowe) oraz lokalne (tzw. elektriczka do innych regionów). Drugi ważny dworzec, obsługujący głównie połączenia lokalne, znajduje się na Wokzalnej Ploszczy (przy stacji metra Wokzalna). Zakup biletów w kasach dworcowych wiąże się zazwyczaj z długimi kolejkami. Warto skorzystać z dodatkowych punktów zlokalizowanych w mieście.

Podróż autobusem

W mieście znajduje się Centralny Dworzec Autobusowy (przy placu Moskiewskim), który obsługuje połączenia autobusowe międzynarodowe oraz krajowe.

Podróż samolotem

Największym lotniskiem pasażerskim w pobliżu Kijowa jest Boryspol (29 kilometrów od centrum). Obsługuje m.in. linie lotnicze Aerosvit (loty do Krakowa i Warszawy) czy LOT (połączenie z Warszawą). Obsługuje rocznie ok. 7 milionów pasażerów. Drugi pasażerski port lotniczy to Żuliany, obsługujący 700 tysięcy pasażerów rocznie. Wizz Air Ukraine oferuje połączenie z Katowicami.

Komunikacja miejska

Miasto posiada rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą korzystać z 3 linii metra – M1 (czerwona), M2 (niebieska) i M3 (zielona). Wszystkie przecinają się w centrum miasta i kursują w godzinach 5.30-24.00. W metrze obowiązują plastikowe żetony.

Sieć tramwajowa to aż 250 kilometrów trakcji. Po mieście kursują 23 linie, a niektóre z nich docierają także na przedmieścia. Tabor nie jest zbyt nowoczesny. Podobnie jest w przypadku miejskich autobusów. Kursują często, ale są zazwyczaj w niskim standardzie. Po Kijowie poruszają się również trolejbusy.

Bilet na jeden przejazd kosztuje ok. 50 kopiejek. Zakup możliwy jest w kioskach, u kierowcy, a także u konduktora, który obecny jest również w autobusach.

Atrakcje turystyczne

Kijów to przede wszystkim piękne budowle sakralne – Monaster św. Michała Archanioła z charakterystycznymi złotymi kopułami, Cerkiew św. Andrzeja, Sobór św. Włodzimierza, Sobór Mądrości Bożej, a także Kienesa karaimska, która jednak nie pełni już roli domu modlitwy.

Charakterystycznymi punktami są Złota Brama z XI wieku czy Plac Niepodległości (Majdan) – główny plac miejski, na którym odbywają się najważniejsze uroczystości i imprezy kulturalne.

W Kijowie warto odwiedzić również liczne muzea, w tym czarnobylskie, poświęcone wojnie w Afganistanie czy Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Działa tu także okazały ogród zoologiczny.

Wyznaczanie trasy