Przewodnik po Kijowie
Podstawowe informacje
Kijów jest stolicą i największym miastem Ukrainy. Metropolia leży nad rzeką Dniepr, obecnie zamieszkuje ją ponad 2,8 miliona ludzi. Miasto stanowi polityczne i gospodarcze centrum kraju, jest siedzibą ukraińskiego rządu i parlamentu.
Historia miasta
Dzieje Kijowa sięgają V wieku, od początku swojego istnienia spełniał on ważną funkcję na szlaku handlowym między Konstantynopolem (potem również Rusią) a Skandynawią. W IX wieku miasto podbił Oleg Mądry (władca z dynastii Rurykowiczów), a w późniejszym okresie zyskało status stolicy Rusi Kijowskiej. W 988 roku odbył się tu chrzest Rusi, przyjęty przez Włodzimierza I Wielkiego. W 1018 roku miasto stało się celem tak zwanej wyprawy kijowskiej Bolesława Chrobrego. Jak podają kroniki, Chrobry uprowadził wówczas księżniczkę kijowską, Przedsławę, siostrę władcy Jarosława. W 1240 roku Kijów zniszczyli Tatarzy. W XIV stuleciu miasto włączono do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1569 roku na mocy unii lubelskiej Kijów został wcielony do Korony Polskiej i przez niemal sto lat był stolicą województwa kijowskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po powstaniu Chmielnickiego władzę nad Kijowem przejęli Rosjanie, oficjalnie od 1686 roku.
W 1918 roku w Kijowie utworzono Ukraińską Republikę Ludową; miasto broniło się przed atakami bolszewików, na czele z atamanem Symonem Petlurą. W 1920 roku metropolia przeszła jednak w ręce bolszewików. W latach 30. w mieście szalał terror stalinowski, a podczas II wojny światowej Kijów był okupowany przez Niemców. Po II wojnie światowej Kijów wraz z Ukrainą został wcielony do ZSRR. Status stolicy Ukrainy uzyskał w 1991 roku, po upadku imperium sowieckiego.
Atrakcje turystyczne
Kijów może poszczycić się wieloma cennymi zabytkami, jak Złota Brama, Sofia Kijowska (czyli Sobór Miłości Bożej) czy prawosławny klasztor Ławra Peczerska. Ponadto mieści się tu wiele historycznych świątyń, jak Monaster świętego Cyryla lub Cerkiew świętego Andrzeja. Warto również odwiedzić lokalne muzea, np. dom i Muzeum Michaiła Bułhakowa. Trzeba także udać się na stadion, gdzie w 2012 roku odbył się finałowy mecz piłki nożnej EURO 2012.