Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kijów – zabytki, atrakcje, wycieczki i noclegi

Zabytki
Kijów posiada wielowiekową historię, sięgającą V stulecia, stąd mieści się tu wiele cennych zabytków. Dwa z nich: Sobór Mądrości Bożej oraz Ławra Peczerska zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Sobór zwany Sofia Kijowską to cerkiew wzniesiona w XI wieku, obecnie pełniąca funkcję muzeum państwowego. Pierwotnie zbudowano ją w stylu bizantyjskim, jednak po zburzeniu przez Tatarów, zyskała oblicze barokowe. Jej dach wieńczy aż 13 okazałych kopuł. Ławra Peczerska jest prawosławną cerkwią, obecnie siedzibą zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego.

Swoistym symbolem Kijowa jest natomiast Złota Brama, która w dalekiej przeszłości pełniła funkcję bramy wjazdowej do średniowiecznego grodu. Została wzniesiona przez Jarosława Mądrego, a jej pierwowzorem była Złota Brama Konstantynopola. Obecnie brama stanowi rekonstrukcję, ponieważ już w XVI wieku uległa zniszczeniu.

Atrakcje turystyczne
W Kijowie warto odwiedzić muzea i galerie sztuki, jak np. Dom i Muzeum Michaiła Bułhakowa, Muzeum Historyczne lub Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Czasy ZSRR odbiły piętno na zabudowie Kreszczatiku, głównej alei Kijowa. Możemy tu bowiem dziś oglądać typowo socrealistyczną architekturę. Większe uroczystości państwowe i oficjalne imprezy odbywają się z kolei na Placu Niepodległości.

Wycieczki
Kijów można zwiedzać na własną rękę. Z Polski do stolicy Ukrainy możemy łatwo dostać się samochodem, autokarem, pociągiem lub samolotem. Z Warszawy do Kijowa kursują bezpośrednie połączenia kolejowe, (podróż trwa około 18 godzin i kosztuje ponad 200 zł). Bezpośrednie loty z Katowic zapewniają z kolei linie Wizz Air (około 370 zł).

Wycieczki objazdowe organizowane przez biura podróży często zawierają w planie zwiedzanie również innych ukraińskich miast, np. Lwowa. Tygodniowy objazd kosztuje około 1800 zł.

Hotele i noclegi
Noclegi w Kijowie nie są kosztowne. Za dobę w hotelu zapłacimy od 50 do 100 zł. Wśród polecanych obiektów znajdują się np. IrisHotels, Ukraine Hotel, Lukyanovsky, Premium Rent in KievCentre-Kiev. Pokoje są dobrze urządzone i wyposażone w łazienkę, często również są to apartamenty z kuchnią  i salonem. Łóżko w hostelu wynajmiemy za około 30 zł. Przykładami polecanych obiektów są Petrani Central lub Hostel na Maidane.

Popularne miasta: