Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Izraela

Informacje ogólne i położenie

Izrael to kraj położony w Azji Zachodniej, na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego. Od północy graniczy z Libanem, od północnego wschodu z Syrią, od wschodu z Jordanią, a od południowego zachodu z Egiptem. Do Izraela przylega także Palestyna oraz Strefa Gazy. Stolicą państwa jest Jerozolima, która nie jest uznawana przez wiele krajów. Rolę centrum administracyjnego pełni Tel Awiw.

Państwo izraelskie podzielone jest na 6 dystryktów (nazywanych mehozotami) – Północny, Hajfa, Centralny, Tel Awiw, Jerozolima i Południowy. Te z kolei dzielą się na poddystrykty (nafot) i kolejno na regiony. Izrael zamieszkiwany jest przez 7,5 mln ludzi, z których zdecydowana większość wyznaje judaizm. Obowiązującą walutą jest nowy szekl izraelski.

Podróż samochodem

Wypożyczalnie samochodów działające w Izraelu należą przede wszystkim do międzynarodowych firm. Warto wypożyczyć pojazd przez internet z wyprzedzeniem. Samochód będzie na nas czekał w wyznaczonym miejscu. Kierowca musi mieć powyżej 21 lat, legitymować się międzynarodowym prawem jazdy oraz dysponować kartą kredytową.

Sieć izraelskich dróg jest rozwinięta. Większość tras stanowią drogi utwardzane i wygodne w użytkowaniu. Znaki drogowe zawierają informacje w językach: hebrajskim, arabskim i angielskim. Przepisy i kultura jazdy nie różnią się od tych znanych z Europy. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, w niezabudowanym – do 80 km/h. Obowiązkowe są zapięte pasy bezpieczeństwa, w światła mijania muszą być włączone od listopada do marca.

Podróż autobusem

Transport autobusowy można uznać za bardzo sprawny i rozbudowany. Firmy transportowe oferują połączenia z niemal wszystkimi miejscowościami. W większości są to pojazdy nowoczesne i komfortowe. Koszt przejazdu można uznać za stosunkowo niski. Bilety można kupować na dworcach i bezpośrednio u kierowców.

Między dużymi miastami kursują autobusy firmy Egged bus. W sieci tej można wykupić kartę Israbus ważną przez tydzień, dwa lub więcej. Z kolei firma Dan bus obsługuje połączenia w obrębie Tel Awiwu i okolic. Studenci posiadający międzynarodową kartę studencką uprawnieni są do zniżek. Większość firm autobusowych nie świadczy swoich usług w Szabat i święta żydowskie.

Podróż pociągiem

Z roku na rok izraelska infrastruktura kolejowa jest coraz bogatsza. W niektórych miejscowościach stacje znajdują się jednak poza ścisłym centrum, więc często wymagane jest kontynuowanie podróży lokalnymi środkami transportu. Istnieją bezpośrednie połączenia z Tel Awiwu do większości dużych miast. Bilety można kupić w kasach dworcowych oraz automatach. Studenci i emeryci uprawnieni są do zniżek. Pociągi nie kursują w Szabat oraz święta żydowskie.

Inne środki transportu

W miastach kursują taksówki wyposażone w taksometry. Na dłuższych trasach obowiązują stawki ustalone przez Ministerstwo Transportu. Przed podróżą warto się z nimi zapoznać. Często koszt podróży jest na podobnym poziomie, co przejazd autobusem. Istnieją także taksówki zbiorcze, które poruszają się na ustalonych trasach, po osiągnięciu kompletu pasażerów. Wiele z nich kursuje w Szabat i święta żydowskie.

Wewnętrzny transport lotniczy nie jest rozwinięty. Izrael to mały kraj. Możliwe są loty do Tel Awiwu, Hajfy i Ejlatu, choć nie jest to rozwiązanie ekonomiczne.

Atrakcje turystyczne

Izrael to przede wszystkim miejsca kultu religijnego. Ściana Płaczu to pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej, najświętsze miejsce judaizmu. Meczet Al-Aksa to z kolei trzecie najświętsze miejsce dla muzułmanów. W kraju wiele jest miejsc związanych z Jezusem Chrystusem – trasa drogi krzyżowej czy Bazylika Grobu Świętego.

W Izraelu nie brakuje kurortów z piaszczystymi plażami, np. Bograshow Beach w Tel Awiwie, Hof Hacarmel w Hajfie czy Coral Beach w pobliżu Ejlatu. W miastach działają tradycyjne targowiska oraz lokale serwujące kuchnię żydowską. Warto odwiedzić Muzeum Izraela, Muzeum Historii Jerozolimy oraz Yad Vashem – poświęcone pamięci ofiar Holocaustu.

Wyznaczanie trasy