Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Izraelu

Podstawowe informacje
Izrael to kraj w Azji Zachodniej, położony na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Państwo sąsiaduje z Libanem, Syrią, Jordanią i Egiptem. Ponadto w zachodniej i wschodniej części Izraela znajduje się obszar Autonomii Palestyńskiej (Zachodni Brzeg Jordanu i Strefa Gazy), będący obecnie pod okupacją Izraela. Państwo Izrael zostało utworzone w 1948 roku z wydzielonego terytorium ówczesnej Palestyny. Od momentu powstania kraj ten jest w stanie ciągłej wojny z sąsiednimi państwami arabskimi.

Ukształtowanie powierzchni Izraela jest zróżnicowane: na południu kraju rozciąga się pustynia Negew, na północy zaś leżą Góry Galiejskie, Karmel i Golan. Obszar nadmorski to natomiast równina Szaron. Najdłuższą rzeką Izraela jest Jordan. Językami urzędowymi są hebrajski i arabski.

Ludność
Całkowita liczba ludności zamieszkującej Izrael przekracza 8 milionów. Ponad 75% mieszkańców państwa to Żydzi, resztę stanowią natomiast w większości Arabowie. Na ludność żydowską składają się nie tylko osoby urodzone w Izraelu, ale także liczni emigranci pochodzenia żydowskiego głównie z Europy, Ameryki i Australii.

Największe miasta
Największym miastem i nieformalną stolicą kraju jest Jerozolima, zamieszkiwana przez ponad 500 tysięcy ludzi. Druga co do wielkości metropolia to Tel Awiw-Jafa (ponad 400 tysięcy mieszkańców). Populację przekraczającą 100 tysięcy ludzi posiadają również Hajfa, Riszon le-Cijjon, Aszdod, Petach Tikwa, Beer Szewa, Netanja, Holon oraz Bene Berak.

Transport
W Izraelu istnieje dobrze rozwinięta sieć dróg i autostrad, na którą składa się 17 870 km. Po kraju można się z powodzeniem poruszać samochodem lub autobusami Egged. Dobrze funkcjonują tu również pociągi, narodowym przewoźnikiem jest Israel Railways. Ponadto państwo to posiada kilkanaście lotnisk pasażerskich, w tym dwa główne międzynarodowe – w Tel Awiwie i w Ejlat. W kraju funkcjonuje również żegluga morska, porty mieszczą się w Aszdod, Aszkelonie, Ejlacie, Haderze i Hajfie.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Izraela najlepiej dotrzeć drogą lotniczą. Na lotnisko w Tel Awiwie latają linie LOT oraz izraelskie EL-AL, w okresie letnim zdarzają się również loty charterowe. Rejs trwa średnio 4 godziny. Drogą lądową można dotrzeć do Izraela przez Egipt lub Jordanię; granice z Syrią i Libanem są zamknięte.

Atrakcje turystyczne
Izrael jest obiektem głównie turystyki religijnej. Jerozolima to bowiem święte miasto dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów. To tutaj pielgrzymują ludzie z całego świata, by zobaczyć miejsce męki Chrystusa – Ogród Oliwny, Bazylikę Grobu Świętego i Golgotę. Tutaj mieści się również Ściana Płaczu, pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. Innym centrum turystycznym jest Tel Awiw, nowoczesna stolica kraju. Warto również zobaczyć Akkę – miasto krzyżowców czy ruiny starożytnego miasta Megiddo. 

Popularne miasta: