Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Izrael – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Izrael dzieli się na sześć dystryktów (mehozot). Są to Dystrykt Północny, Hajfa, Dystrykt Centralny, Tel Awiw, Jerozolima oraz Dystrykt Południowy. Mniejszą jednostką administracyjną są poddystrykty (w liczbie piętnastu) i naturalne regiony (w liczbie pięćdziesięciu).

Regiony turystyczne
Głównymi regionami ruchu turystycznego w Izraelu są Nizina Nadbrzeżna, Judea oraz Galilea. W obrębie pierwszego z wymienionych obszarów mieści się stolica kraju, Tel Awiw-Jafa. Ponadto na Nizinie Nadbrzeżnej leży słynna Góra Karmel. Nad Morzem Śródziemnym znajdują się Netania, czyli słynne kąpielisko oraz miasto Hajfa znana z cennych zabytków i malowniczych wiszących ogrodów.

Judea to przede wszystkim obszar turystyki religijnej, zlokalizowane są tu bowiem miejsca-symbole związane z życiem i śmiercią Jezusa Chrystusa. Są to Betlejem z Bazyliką Narodzenia Pańskiego, Pustynia Judejska, Emaus i Jerozolima. W Judei leży także prehistoryczne miasto Jerycho. Turyści udający się do Galilei koncentrują się z kolei na zwiedzaniu Nazaretu.

Zabytki
Izrael to przede wszystkim miejsce turystyki religijnej. Pielgrzymują tu chrześcijanie, muzułmanie i wyznawcy judaizmu. Szczególnym kultem otaczana jest Jerozolima, w której mieści się Bazylika Grobu Pańskiego, a także Góra Oliwna i Golgota. Ponadto w mieście znajduje się słynna Ściana Płaczu, czyli pozostałość po Świątyni Jerozolimskiej. Na Górze Syjon znajdziemy klasztor Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, Gród Dawida i kościół świętego Piotra in Gallicantu. W Jerozolimie usytuowana jest także Kopuła na Skale, święte miejsce muzułmanów. Na Pustyni Judzkiej, w okolicy Betlejem znajduje się natomiast Herodion – forteca Heroda Wielkiego.

W mieście Akka, związanym ze społecznością arabską, znajdziemy podziemne miasto Krzyżowców z zabytkowymi murami obronnymi, wieżami i cytadelą. Warto wiedzieć, że Akka jest świętym miastem wyznawców bahaizmu, mieści się tu bowiem grobowiec Baha Allaha.

Izrael posiada wiele interesujących wykopalisk i stanowisk archeologicznych, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak np. ruiny miast Beer Szewy, Chasor czy Megiddo.

Atrakcje turystyczne
Oprócz miejsc kultu religijnego Izrael oferuje typowe atrakcje turystyczne, do których należą zwłaszcza malownicze krajobrazy na obszarach nad Morzem Śródziemnym. Do najbardziej znanych zakątków należy Promenada Tayelet w Tel Awiwie. Warto także zobaczyć Jezioro Tyberiadzkie, Morze Czerwone i rzekę Jordan.

Popularne miasta: