Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Izrael - kultura i religia

Kultura Izraela utworzyła się pod wpływem wielowiekowej tradycji judaistycznej, ale także emigrantów z Europy oraz zamieszkujących tereny Palestyny Arabów. Dominują tu oczywiście elementy obyczajowości żydowskiej, przestrzegane przez ortodoksyjnych Żydów. Przejawiają się one w życiu codziennym poprzez zachowywanie koszerności. Odnosi się ona głównie do jadanych potraw i sposobu przygotowywania posiłków. Żydzi nie spożywają wieprzowiny oraz nie łączą mięsa z produktami i przetworami mlecznymi. Ponadto do przygotowywania potraw mięsnych i mlecznych muszą posiadać oddzielne naczynia, sztućce, zlewy i piekarniki.

Każdy piątek i sobota to w judaizmie i islamie dni święte. Żydzi obchodzą wówczas Szabat, któremu towarzyszy spożywanie uroczystej kolacji z koszernymi, tradycyjnymi daniami. Ponadto wśród Żydów praktykowana jest tradycja obrzezania dla niemowląt płci męskiej. Żydzi ortodoksyjni wyróżniają się charakterystycznym wyglądem: noszą pejsy, jarmułki lub czarne kapelusze, czarne chałaty oraz białe koszule. Kobiety zamężne zakrywają włosy, ponadto zaś ortodoksyjne Żydówki są zobowiązane korzystać z mykwy (rytualnej łaźni) po każdym krwawieniu miesięcznym oraz po porodzie. Ważną częścią życia społecznego w Izraelu jest obowiązkowa służba wojskowa młodych mężczyzn. Arabowie są jednak zwolnieni z tego obowiązku.

Religia
75,3% społeczeństwa izraelskiego stanowią wyznawcy judaizmu, 17,3% to muzułmanie, 2% chrześcijanie, 1,7% druzowie, 3,6% to natomiast ludzie bezwyznaniowi.
 

Popularne miasta: