Kuchnia izraelska
Tradycyjną kuchnię izraelską charakteryzuje przede wszystkim wynikająca z judaizmu koszerność. Żydzi ortodoksyjni ściśle przestrzegają rytualnych zasad przygotowywania posiłków, a także ich składu. W kuchni tej z pewnością nie znajdziemy wieprzowiny, zakazane jest również łączenie mięsa z mlekiem. Mięso powinno pochodzić od zwierząt parzystokopytnych i przeżuwających, a co więcej poddanych rytualnemu ubojowi.
Z ryb Żydzi jadają te, które posiadają łuski i płetwy, a więc wykluczone są jesiotry, węgorze i rekiny. Zasadą koszerności jest również oddzielenie produktów i przetworów mlecznych od mięsnych, stąd konieczność posiadania dwóch zestawów sztućców, zastawy, a także zlewów i piekarników.
W kuchni izraelskiej używa się dużo przypraw korzennych: imbiru, czosnku, cynamonu, goździków i gałki muszkatołowej. Ponadto jada się drób, jagnięcinę, wołowinę oraz świeże i wędzone ryby, np. śledzie. Potrawy są bogate w warzywa: marchew, pomidory, bakłażany, paprykę, fasolę, soczewicę.
Tradycyjne dania
Żydzi oprócz głównych posiłków jadają wiele przekąsek, zwłaszcza past warzywnych, jajecznych i rybnych. Szczególnie popularna jest potrawa zwana „humus”, czyli pasta z ciecierzycy z ziołami i czosnkiem, a także „tahini” z nasion sezamu, pietruszki, czosnku z dodatkiem oliwy i soku z cytryny. Powszechne są również słodkie bajgle i pity. Na obiad podaje się gęste zupy mięsne i mięsno-warzywne, z dodatkiem żółtek jaj i cytryny. Ponadto na izraelskich stołach pojawiają się potrawy mączne: kreplach, czyli pierogi z rozmaitymi farszami, placki z mąki macowej, naleśniki i knedle.
Ważne miejsce w kuchni izraelskiej zajmują ryby, zwłaszcza ryba faszerowana oraz karp w galarecie z marchwią. Z mięs często jada się wątróbkę drobiową, a także pieczoną i smażoną jagnięcinę i wołowinę. Tradycyjnym daniem szabasu jest czulent – wołowina, ziemniaki, marchew, kasza jęczmienna, cebula i fasola. Ponadto podaje się falafele, czyli smażoną ciecierzycę w liściach sałaty i chlebie pita oraz cymes – słodką potrawę owocowo-warzywną. Podczas święta Paschy jada się również macę, a więc przaśny chleb, przygotowywany bez użycia zakwasu.
Desery
Znanymi żydowskimi deserami są tort marchewkowy, zapiekanka z marchwi i konfitury z buraków. Ponadto na deser podaje się rozmaite ciasta (np. baklawa z miodem) z dodatkiem kandyzowanych owoców.