Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Istrii

Informacje ogólne
Istria jest malowniczym półwyspem rozciągającym się w południowej Europie, nad Morzem Adriatyckim. Terytorium to prawie w całości należy do Chorwacji, jedynie rejony północne są własnością Słowenii, a miasteczko Muggia Włoch. Istrię zamieszkuje około 330 tysięcy ludzi, mówi się tu w językach chorwackim, słoweńskim i włoskim. Cały półwysep zajmuje 3,5 tysiąca km kwadratowych. Jest to niezwykle malowniczy rejon, znajdujący się na szczycie list najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie.

Podział administracyjny
Istria pod względem administracyjnym tworzy żupanię istryjską, której stolicą jest miasto Pazin. Sama Istria dzieli się natomiast na miasta i 29 gmin. Miasta półwyspu to: Pula, Pazin, Poreč, Buje, Buzet, Labin, Novigrad, Rovinj, Umag oraz Vodnjan.

Środki transportu
Istria jest dobrze skomunikowana, po półwyspie można się poruszać własnym lub wypożyczonym samochodem, autobusem albo pociągiem. Połączenia pomiędzy poszczególnymi miastami są świetnie rozwinięte. Ponadto zaś funkcjonuje tu transport morski. Niemal z całego wybrzeża Istrii kursują promy i statki do większych portów. Cały półwysep posiada również gęstą sieć tras rowerowych.

W Puli mieści się międzynarodowe lotnisko, oddalone o 6 km od centrum miasta. Rocznie obsługuje ono ponad 370 tysięcy pasażerów. Latają tu między innymi chorwackie linie Croatia Airlines oraz tanie Ryanair.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski na Istrię można dotrzeć samochodem, najlepiej przez Czechy, Austrię i Słowenię. Odległość od polskiej granicy wynosi około 900 km. Można również podróżować przez Słowację, Budapeszt i Zagrzeb. W wypadku drugiej opcji nie będziemy musieli korzystać z dużej ilości płatnych odcinków dróg.

W rejon Istrii dostaniemy się również pociągiem przez Zagrzeb i Rijekę. Inną możliwością dotarcia na półwysep jest natomiast droga lotnicza. W tym wypadku możemy dolecieć na lotnisko w Puli. Loty organizowane są z wielu miast Polski, między innymi z Warszawy, Krakowa czy Katowic.

Wyznaczanie trasy