Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Istrii

Podstawowe informacje
Istria to malowniczy półwysep położony w południowej Europie, nad Morzem Adriatyckim. Pod względem przynależności państwowej Istria jest własnością trzech krajów. Rejony północne półwyspu należą bowiem do Słowenii i Włoch, natomiast południowe do Chorwacji. Powierzchnia Istrii obejmuje 3,5 tysiąca km2, na których zamieszkuje około 330 tysięcy ludzi.

Teren półwyspu posiada charakterystyczną kolorystykę, na jaką składają się trzy barwy, nadające nazwy trzem częściom Istrii: Biała Istria (z dominacją wapieni), Szara Istria (skały fliszu) oraz Czerwona Istria (gleba z dużą ilością rudy żelaza). Oprócz turystyki na gospodarkę tego rejonu składają się uprawa zbóż, owoców, hodowla bydła, ale także wydobycie węgla kamiennego.

Historia półwyspu
Dzieje Istrii sięgają II wieku p. n. e., kiedy tereny te zamieszkiwały plemiona iliryjskie. Następnie półwysep został podbity przez Rzymian, by w V stuleciu przejść w ręce Bizancjum. W kolejnych wiekach Istria należała do Słowian i Franków. W XII stuleciu ustanowiono na tych terenach Księstwo Meranii. Począwszy od XIV stulecia o tereny półwyspu walczyły ze sobą Wenecja i Austria. W 1918 roku Istrię zajęły Włochy, natomiast po 1945 roku i masakrze Włochów przez Josipa Broza Tito półwysep wszedł w skład komunistycznej Jugosławii, Triest zaś otrzymały Włochy. Po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku tereny półwyspu dzielą między sobą Słowenia i Chorwacja (niewielki rejon północny należy do Włoch).

Atrakcje turystyczne
Stolicą półwyspu jest miasto Pazin, ale metropolia o największym znaczeniu to Pula. W Pazin warto zobaczyć Jamę Fojba, natomiast w Puli znajduje się wiele słynnych antycznych zabytków, jak np. amfiteatr Wespazjana, Łuk Triumfalny Sergiusza czy Bliźniacza Brama. W Poreču będziemy mieli okazję podziwiać bazylikę Eufrazjana, znajdującą się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Wielu turystów odwiedza uzdrowisko Opatija. Można tu zwiedzić między innymi kościół świętego Jakuba czy klasztor Benedyktynów. Ponadto liczne atrakcje czekają nas w małych miasteczkach. W Buzet możemy spróbować wyśmienitych trufli, Grožnjan słynie z artystycznego klimatu, a Limski Zaljev z malowniczych fiordów. Najpiękniejszymi widokami można się jednak napawać w Rovinji.

Popularne miasta: