Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Istria - zabytki i atrakcje

Zabytki
Istria jest półwyspem oferującym turystom nie tylko wspaniałe widoki krajobrazowe, ale również wiele cennych zabytków do zwiedzania. W kulturowym centrum tego regionu, Puli, możemy znaleźć perły antycznego świata. Swoistym symbolem miasta jest amfiteatr cesarza Wespazjana, jeden z trzech tak dobrze zachowanych obiektów ego typu na świecie. Ponadto w Puli zobaczymy tu Łuk Sergiusza z I wieku czy świątynię Augusta z tego samego okresu.

Ruiny starożytnych świątyń Neptuna i Marsa znajdują się z kolei w Poreču. Jednym z najbardziej malowniczych miast Istrii. Ponadto mieści się tu zabytkowa bazylika świętego Eufrazjusza oraz liczne kościoły pochodzące z odległych epok. Miłośnikom zwiedzania z pewnością spodoba się również Rovinj z siedemnastowieczną bramą miejską, renesansową wieżą zegarową czy zabytkowymi domami z okresu weneckiego.

Ciekawe miejsca
W oficjalnej stolicy Istrii, Pazin, turyści odwiedzają słynną Jamę Fojba, czyli głęboki wapienny wąwóz, często nazywany piekłem. Interesującym miejscem na półwyspie Istria jest również miejscowość Vodnjan, w której w kościele świętego Błażeja można obejrzeć trzy mumie. Co więcej, na urok Istrii składa się oczywiście niepowtarzalny klimat małych nadmorskich miasteczek. Wśród nich można wymienić miejscowości uzdrowiskowe, jak Istarskie Toplice czy Opatija. Z kolei Buzet i Motovun oprócz pięknych krajobrazów słyną z pysznych lokalnych trufli.

Swoistą etykietą Istrii są plaże nudystów. Na rozległym wybrzeżu półwyspu istnieje wiele takich miejsc, znanym jest np. plaża naturystów Koversada w Vrsar.

Atrakcje turystyczne
Dla spragnionych wypoczynku szczególnie poleca się wizytę w pięknym Rovinj. Można tu połączyć błogie lenistwo na plaży ze zwiedzaniem prawdziwych chorwackich skarbów. Najsłynniejszym z nich jest Katedra świętej Eufemii z ogromną dzwonnicą wzorowaną na dzwonnicy świętego Marka w Wenecji. Do świątyni prowadzi malownicza uliczka Grisia, a spacer w tej okolicy z pewnością należy do niezwykle romantycznych.

Popularne miasta: