Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Gran Canarii

Informacje ogólne
Gran Canaria to jedna z hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich, położona na Oceanie Atlantyckim, w pobliżu północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Obecnie wyspę zamieszkuje ponad 800 tysięcy ludzi, z czego ponad połowa stanowi populację stolicy, Las Palmas. Gran Canaria słynie z wyjątkowych atrakcji przyrodniczych, na które składają się piaszczyste wybrzeża, wysokie góry, wąwozy i egzotyczna roślinność. Ponadto wyspa posiada wspaniały łagodny klimat, uznany przez specjalistów za najbardziej korzystny dla ludzkiego organizmu ze wszystich stref klimatycznych na świecie.

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Gran Canaria należy do jednej z 50 hiszpańskich wspólnot autonomicznych o nazwie Wyspy Kanaryjskie. Dokładnie stanowi ona część prowincji Las Palmas, do której zalicza się również Fuerteventura, Lanzarote, Alegranza, La Graciosa, Montaña Clara, Isla de Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste.

Środki transportu
Wyspa posiada dobrze rozwiniętą i dość gęstą sieć dróg, której centralnym punktem jest stolica Las Palmas de Gran Canaria. Główna trasa to autostrada GC-1, która łączy Las Palmas z południem wyspy. GC-2 prowadzi z kolei ze stolicy do Agaete, GC-3 to obwodnica Las Palmas. Po wyspie z powodzeniem można się zatem poruszać wypożyczonym samochodem, docierając do kurortów turystycznych i innych zakątków Gran Canarii.

Port lotniczy Aeropuerto de Gran Canaria mieści się  w pobliżu miasta Telde. Jest to największe lotnisko na Wyspach Kanaryjskich, które rocznie obsługuje ponad 10 milionów pasażerów. Latają tu duże linie oraz tani przewoźnicy.

Na Gran Canarii funkcjonuje również transport wodny, zwłaszcza w obrębie połączeń pomiędzy sąsiednimi wyspami archipelagu. Dwa główne porty mieszczą się w Las Palmas (Puerto de La Luz) oraz w mieście Agaete, w północno-zachodniej części wyspy.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski na Gran Canarię można dotrzeć drogą lotniczą. Obecnie tanie loty oferują linie Ryanair. Z wielu miast (np. z Warszawy, Wrocławia, Katowic czy Gdańska) można polecieć na tę wyspę za około 400 zł. Nie ma jednak lotów bezpośrednich, dlatego trzeba się liczyć z koniecznością międzylądowania, np. w Berlinie, Mediolanie czy w Madrycie.

Inną możliwością dotarcia na Gran Canarię jest podróż do Hiszpanii kontynentalnej, a następnie przeprawa promem z Półwyspu Iberyjskiego.

Wyznaczanie trasy