Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Gran Canarii

Podstawowe informacje
Gran Canaria to jedna z Wysp Kanaryjskich, położona na Oceanie Atlantyckim, w okolicy północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Wraz z całym archipelagiem Gran Canaria przynależy do Hiszpanii. Obecnie wyspę zamieszkuje ponad 800 tysięcy ludzi, z czego blisko 400 tysięcy stanowi populację stolicy, Las Palmas.

Gran Canaria to jedna z największych z Wysp Kanaryjskich, jej powierzchnia obejmuje 1600 km². Miejscowy krajobraz tworzą malownicze góry i wzniesienia wulkaniczne, wąwozy i oczywiście słoneczne wybrzeża. Największymi ośrodkami turystycznymi na wyspie są Maspalomas, Playa del Inglés i San Agustin.

Historia wyspy
Początki cywilizacji na Gran Canarii sięgają połowy I tysiąclecia p. n. e., kiedy na tych terenach pojawiły się plemiona północnoafrykańskie. W XV wieku wyspę podbili Hiszpanie. Ostatecznego przyłączenie Gran Canarii do Hiszpanii dokonał Pedro de Vera w 1483 roku. Powstała wówczas osada Las Palmas, która została ustanowiona stolicą całych Wysp Kanaryjskich. Wkrótce pojawiło się tu Biskupstwo Kanaryjskie. Gran Canaria szybko stała się eksporterem płodów rolnych do Ameryki i Europy. Znaczenie turystyczne Gran Canaria zyskała w II połowie XIX wieku, jednak dwie wojny światowe i hiszpańska wojna domowa przerwały rozwój turystyki na Wyspach. Popularność Gran Canarii powróciła dopiero w połowie XX wieku.

Atrakcje turystyczne
Centrum koncentracji ruchu turystycznego Gran Canarii stanowi stolica, Las Palmas. Szczególnie można polecić odwiedzenie historycznej dzielnicy miasta Veguety, gdzie mieści się między innymi zabytkowa katedra świętej Anny, Muzeum Kolumba czy Muzeum Sztuki Sakralnej. W miasteczkach Galdar i Telde znajdziemy natomiast liczne obiekty archeologiczne i najstarsze na wyspie smocze drzewo (w Galdar).

Do atrakcji przyrodniczych wyspy należą oczywiście piękne wybrzeża, górskie wąwozy, np. Barranco de Guayadeque czy monolityczna skała Roque Nublo. Warto wspiąć się na wulkaniczny krater Caldera de Bandama, skąd rozciąga się malowniczy widok. Z kolei miejscowość Teror słynie z katolickiej bazyliki Nuestra Senora del Pino. Do niekwestionowanych atrakcji wyspy należą również wydmy Maspalomas.

Popularne miasta: