Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Gran Canaria - zabytki i atrakcje

Zabytki
Gran Canaria może poszczycić się najcenniejszymi zabytkami na całych Wyspach Kanaryjskich. Jej stolica, Las Palmas, to najstarsze miasto Kanarów. Historyczną dzielnicą metropolii jest Vegueta, gdzie można podziwać plac świętej Anny, katedrę pod tym samym wezwaniem oraz Dom i Muzeum Kolumba. To właśnie tutaj wielki podróżnik zatrzymał się podczas podróży do Ameryki.

Zabytkowy charakter mają również inne miasta Gran Canarii. Teror jest na przykład ważnym ośrodkiem kultu religijnego, gdzie mieści się bazylika patrona wyspy, La Virgen del Pino. Galdar to z kolei miejscowość, w której przetrwały ślady pierwotnych mieszkańców wyspy, prekolumbijskich plemion. Nie można zatem przegapić odwiedzenia Muzeum Grot Malowideł. Tutaj również znajdziemy nastarsze na Gran Canarii smocze drzewo. Duże nagromadzenie zabytków archeologicznych znajdziemy także w Telde. Szczególnie warto odwiedzić dawną siedzibę wodza Guanczów, Doramasa.

Ciekawe miejsca
Gran Canaria to wyspa, na której możemy podziwać wiele prawdziwych cudów natury. Jednym z nich jest Dedos de Dos, czyli „Palec Boży” – tak miejscowi określają skałę wyłaniającą się prosto z oceanu w okolicy Puerto de las Nieves. Wspaniałych widoków dostarczają również ogród kaktusów w San Nicolas de Talentino, Park Los Palmitos oraz ogród botaniczny Jardin Botanico Canario.

Wśród ciekawych miejsc wyspy trzeba wskazać Roque Nublo, ogromną skałę, z której można podziwać wspaniałą panoramę. Innym świetnym punktem obserwacyjnym jest wulkaniczny krater Caldera de Bandama. W środkowej części Gran Canarii mieści się malowniczy wąwóz Barranco de Guayadeque, można tu również zobaczyć wykute w skałach domostwa, gdzie do dziś zamieszuje miejscowa ludność.

Atrakcje turystyczne
Niekwestionowaną atrakcją Gran Canarii jest lokalna kuchnia. W celu poznania jej oryginalnych zmaków najlepiej udać się do miasteczek Arucas i Guia. W tym pierwszym spróbujemy kanaryjskiego rumu z trzciny cukrowej z sokiem palmowym. Guia słynie zaś z pysznego koziego sera z dodatkiem kwiatów ostu.

Gran Canaria to oczywiście piękne słoneczne wybrzeża z egzotyczną roślinnością. Do najbardziej znanych kurortów należą Maspalomas ze słynnymi piaszczystymi wydmami, San Agustin, Meloneras, Playa del Ingles czy Puerto Rico.

Popularne miasta: