Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Glasgow

Informacje ogólne i położenie

Glasgow to największe miasto Szkocji, w Wielkiej Brytanii. Zamieszkiwane jest przez ok. 580 tysięcy ludzi, a w metropolii nazywanej Wielkim Glasgow żyje ok. 2 milionów mieszkańców. Położone jest nad rzeką Clyde, na Nizinie Środkowoszkockiej.

Podróż samochodem

Glasgow połączone jest z innymi miastami  rozbudowana siecią dróg i stanowi ważny węzeł komunikacyjny Szkocji. Autostrady A8/M8 przebiega ze wschodu na zachód miasta, prowadząc m.in. do Edynburga,  A82 biegnie od północy na południe Glasgow, A77/M77 – to trasa na południowy zachód Szkocji, a A74/M74 – na południe.

W mieście działają wypożyczalnie samochodów. Kierowca musi jednak mieć ukończone 21 lat, posiadać ważne prawo jazdy i kartę kredytową, którą uiszcza się opłatę za wynajem i ewentualnie za wyrządzone szkody (stłuczka, zarysowanie pojazdu itp.). Ceny rozpoczynają się od 20-30 funtów za jeden dzień. Na drogach dojazdowych do Glasgow mogą tworzyć się zatory.

Podróż pociągiem

Najważniejsze dworce w mieście to Queen Street Station, z którego odjeżdżają przede wszystkim pociągi na północ Szkocji oraz Glasgow Central Station, z którego kursują pociągi na południe, aż do Anglii.

Działa również kolej podmiejska. Pociągi zatrzymują się na ponad 180 stacjach w mieście i na jego obrzeżach. Docierają w wielu kierunkach, usprawniając poruszanie się po okolicy. Przy peronach bardzo często działają przystanki autobusowe.

Podróż metrem

Glasgow to jedno z trzech brytyjskich miast, które posiadają podziemne metro. Na razie jest to wyłącznie 1 linia z 15 stacjami, mierząca w sumie ok. 10 km. Kursuje wokół centrum miasta.

Podróż autobusem

W mieście działa wielu przewoźników, z których najważniejsi to First (ponad 120 linii autobusowych), McGill's, Stagecoach czy Glasgow Citybus. Polecane są zwłaszcza poza centrum, gdzie transport jest mocno ograniczony.

Podróż tramwajem

Aktualnie w Glasgow nie funkcjonuje komunikacja tramwajowa. Została zlikwidowana, choć coraz częściej mówi się o jej przywróceniu.

Podróż samolotem

W pobliżu miasta znajdują się dwa międzynarodowe lotniska. Port lotniczy Glasgow znajduje się 13 kilometrów od centrum, a Glasgow-Prestwick oddalony jest o 46 kilometrów. Prestwick specjalizuje się w obsłudze tanich linii lotniczych. Oferuje połączenia do kilku polskich miast.

Atrakcje turystyczne

Symbolem miasta jest wielowiekowa gotycka katedra z XIII-wieczną wieżą. Przy obiekcie znajduje się St. Mungo Religious Life and Art, czyli muzeum religijne, w którym zgromadzono eksponaty związane z chrześcijaństwem, hinduizmem, islamem czy animizmem. Warto odwiedzić Muzeum Transportu z najróżniejszymi pojazdami – od wózków dziecięcych do wielkich lokomotyw.

Turyści chętnie udają się do ogrodu botanicznego ze szklarniami, w których podziwiać można egzotyczne rośliny. Wstęp jest bezpłatny, to doskonałe miejsce na odpoczynek. Nie można zapomnieć także o Muzeum i Galerii Sztuki Kelvingrove – najstarsza tego typu placówka w Szkocji, z bogatą kolekcją sztuki.

Wyznaczanie trasy