Przewodnik po Glasgow
Podstawowe informacje
Glasgow jest największym miastem Szkocji. Leży nad rzeką Clyde, w regionie Strathclyde. Stanowi samodzielną jednostkę administracyjną. Miasto Glasgow zamieszkuje 593 tys. ludzi, metropolię Grater Glasgow (obszar w promieniu 15 km od centrum) ok. 2,1 mln, a cały region Strathclyde ok. 2,6 mln osób. Glasgow jest uważane za komercyjną stolicę Szkocji. Stanowi ważne centrum finansowe i przemysłowe – rozwija się tu przemysł stoczniowy, tekstylny, chemiczny i maszynowy oraz centrum naukowe - posiada naukowe cztery uniwersytety.
Nazwa miasta pochodzi z języka kambryjskiego lub gaelickiego, od słowa ‘glas cau’, co oznacza ‘zielona kotlina’. Obecna nazwa pojawiła się w XII w. jako ‘Glasgau’, co często tłumaczono jako „piękne zielone miejsce”. Wcześniej istniejąca tu osada nosiła nazwę Cathures.
Historia
Miejsce gdzie obecnie znajduje się Glasgow było zasiedlone już w czasach prehistorycznych. Po nieudanej próbie opanowania terenów dzisiejszej Szkocji przez Rzymian Glasgow stało się częścią Królestwa Sytrathclyde, a następnie do Królestwa Szkocji. W XII w Glasgow otrzymało prawa miejskie. Miasto było siedzibą biskupstwa, a później arcybiskupstwa. Rozwijało się dynamicznie dzięki monopolom handlowym prawie do organizowania corocznego jarmarku. Status Glasgow wzrósł w XV w. po założeniu w mieście pierwszego uniwersytetu. W XVII i XVIII w urosło do rangi jednego z najważniejszych brytyjskich portów i centrum handlu z Ameryką. Wiodącymi gałęziami przemysłu był przemysł tytoniowy, tekstylny, cukrowniczy, stoczniowy, maszynowy, a od XIX w. produkcja wagonów kolejowych. Do dziś Glasgow pozostaje najważniejszym ośrodkiem przemysłowym i drugim obok Edynburga centrum finansowym, naukowym i kulturalnym Szkocji.
Atrakcje turystyczne
Najbardziej charakterystycznymi atrakcjami turystycznymi Glasgow są architektura, głównie współczesna, muzea oraz parki i ogrody, których jest tu ponad 70. Do najważniejszych zabytków historycznych należą: George Square, katedra św. Mungo, Uniwersytet, Govan Old Church i Ogród Botaniczny. Jeżeli chodzi o muzea wymienić trzeba Muzeum i Galerię Sztuki Kelvingrove, Riverside Muzeum, Galerię Sztuki Nowoczesnej czy Muzeum Transportu.
W mieście nie brakuje restauracji, barów i pubów serwujących narodowy szkocki napój – whisky. Oprócz tego na zwiedzających czeka wiele atrakcji kulturalnych – wystaw, imprez i festiwali.