Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Glasgow - zabytki, atrakcje, wycieczki

Zabytki

Do najważniejszych zabytków architektonicznych Glasgow należą: George Square – plac otoczony budynkami administracyjnymi na czele z City Chambers, czyli Miejską Izbą  Handlową, Katedra św. Mungo – średniowieczna katedra, w której znajduje się grób św. Mungo – patrona miasta, Glasgow School of Art – arcydzieło autorstwa Charlesa Rennie Mackintosha, Govan Old Church – kościół, w którym zachowały się rzeźby z okresu IX – XI w. W zdielnicy East End znajduje się Ogród Botaniczny a w nim szklarnie z bogatą kolekcją roślin tropikalnych oraz interesujący architektonicznie Pałac Kibble z kolekcją roślin drapieżnych.

Muzea

Glasgow może się pochwalić imponującą liczbą muzeów i galerii sztuki. Do najważniejszych należą: Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove – najstarsze szkockie muzeum posiadające jedne  z największych zbiorów sztuki w Europie, Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Transportu, St. Mungo Religious Life and Art z kolekcją sztuki sakralnej różnych wyznań, Hunterian Museum, East Kilbride, National Piping Centre -  poświęcone dudom – narodowemu szkockiemu instrumentowi, Scottish Fire and Rescue Service&Heritage Centre.

Atrakcje

Do największych atrakcji Glasgow należy niewątpliwie Glasgow Science Centre. Można tu zobaczyć multimedialne wystawy i instalacje mające przybliżyć najmłodszym (i nie tylko) świat przyrody i nauki oraz Planetarium. W obrębie centrum znajduje się Glasgow Tower, 127 – metrowa obracająca się wieża, z której można oglądać panoramę miasta.
Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Riverside Museum – interaktywne muzeum przedstawiając historię miasta. Dzięki temu można przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądały ulice, sklepy i kawiarnie XIX-wiecznego Glasgow.

Zwiedzanie

Glasgow można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, pieszo lub autobusem turystycznym.

Autobusy turystyczne kursują codziennie w godz. 9.30 – 16.30 z Queen Street Station. Przejechanie standardowej trasy trwa ok. 1 h 45 min. Bilet jest ważny przez 2 dni od momentu zakupu. Jego cena to 12 GBP dla dorosłego, 10 GBP dla studentów i seniorów i 6 GBP dla dzieci w wieku 5 – 15 lat. Dostępne są bilety łączone, pozwalające skorzystać z innych atrakcji: tura po mieście + bilet do Glasgow Science Centre oraz tura po mieście + Willow Tea Rooms gdzie można spróbować tradycyjnej angielskiej herbaty. Oprócz trasy standardowej dostępna jest wycieczka na wyspę Isle of Bute oraz Oban Tour – wycieczka rozpoczynająca się ze stacji kolejowej Oban i prowadząca koło wodospadów Lora Falls,  Loch Feochan i trasą widokową wzdłuż wybrzeża.

Okolice Glasgow

Mając więcej czasu warto wybrać się na wycieczkę poza Glasgow. W pobliżu znajduje się jezioro Loch Lomond, zamek Stirling, Clyde Murishiel Regional Park i Paisley Abbey.

Popularne miasta: