Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Glasgow (GLA)

Informacje ogólne i położenie

Port Lotniczy Glasgow to międzynarodowe lotnisko w Szkocji. Znajduje się 13 kilometrów na zachód od centrum Glasgow, w pobliżu miejscowości Paisley i Renfrew, w hrabstwie Renfrewshire. Obsługuje ok. 7 milionów pasażerów rocznie.

Z lotniska korzystają tacy przewoźnicy jak easyJet, First Choice Airways, Flybe, MyTravel Airways, Thomsonfly, Thomas Cook Airlines, XL Airways czy Wizz Air. Ten ostatni obsługuje połączenia z Gdańskiem i Warszawą.

Terminal

Lotnisko składa się z jednego, 3-poziomowego terminalu. Na parterze mieszczą się m.in. wypożyczalnie samochodów, kaplica, sklepy, punkty dostępu do internetu, biura przewoźników, pub, kawiarnie, toalety (także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), pokój dla rodziców z małymi dziećmi, bankomaty i aparaty telefoniczne.

Na pierwszym piętrze znajduje się niemal 20 sklepów i 10 lokali gastronomicznych (w tym kawiarnie i restauracje), punkty dostępu do internetu, strefa wypoczynkowa, pokój dla rodziców z dziećmi, bankomaty i toalety (przystosowane dla osób niepełnosprawnych).

Drugie piętro to przede wszystkim strefa gastronomiczna z restauracją, toalety oraz salon VIP. Osobnymi częściami terminalu są strefy przylotów i odlotów z małymi lokalami gastronomicznymi i sklepami wolnocłowymi.

Parking

Do dyspozycji podróżnych są parkingi krótko- i długoterminowe. Postój na pierwszym z nich do 10 minut to wydatek 1,5 funta, 1 godzina – 4,5 funta, 2 godziny – 8 funtów, 1 doba – 21 funtów, każda kolejna tyle samo. Parking do krótkiego postoju znajduje się kilka minut drogi od terminalu (pieszo).

Na parkingu długoterminowym postój przez 1 dzień kosztuje 16 funtów, 2 dni – 29 funtów, 4 dni – 40 funtów, a każda kolejna doba – 8 funtów. Znajduje się on w pewnej odległości od terminalu. Trasę tę można pokonać za pomocą autobusów, które kursują co 10-15 minut. Przejazd trwa 10 minut.

Transport na lotnisko

Podróżując samochodem z centrum Glasgow należy skorzystać z autostrady M8 i skręcić w stronę lotniska na zjeździe nr 28. Podróż trwa zazwyczaj ok. 20 minut.

Możliwe jest także skorzystanie z autobusów. Linia 500 Glasgow Shuttle kursuje z centrum Glasgow, przez dworzec kolejowy w tym mieście, stację Queen Street i dworzec autobusowy Buchanan Street. Do dyspozycji jest również linia 747 ze stacji kolejowej Paisley Gilmour Street lub linia 915 kursująca na trasie Skye-Loch Lomond-Fort William.

Najbliższa stacja kolejowa to Paisley Gilmour Street. Znajduje się w odległości 1,5 km od terminalu. Podróż należy kontynuować autobusem linii 747.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska