Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Glasgow

Obywatele polscy mogą podejmować pracę na terenie Wielkiej Brytanii bez żadnych ograniczeń. Posiadają te same prawa co Brytyjczycy w zakresie dostępu do ofert pracy, wynagrodzenia i warunków zatrudnienia. Od 1 maja 2011 r. nie ma obowiązku rejestracji w Home Office. Potrzebny jest natomiast numer NIN (National Insurance Number) – numer referencyjny na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych, wydawany przez JobcenterPlus. Wymagany jest on od osób podejmujących pracę i samozatrudnionych.

Gdzie szukać pracy?

W Glasgow można znaleźć w przemyśle, handlu i usługach, hotelarstwie. Dostępne są prace stałe, tymczasowe i sezonowe. Pracę najlepiej znaleźć jeszcze przed wyjazdem z Polski. Ofert można szukać zarówno przez polskie, jak i szkockie i brytyjskie agencje pracy i portale ogłoszeniowe. Można skorzystać z wyszukiwarki www.s1jobs.com zawierającą największą ilość ofert pracy na terenie całej Szkocji (ogłoszenia w jęz. angielskim). Inne przydatne adresy: jobs.scotsman.com, www.scottishjobs.com,  www.talentscotland.com, http://scottishjobstoday.co.uk (w jęz. angielskim). Ogłoszenia w języku polski można znaleźć na stronach www.emito.net, www.poloniusz.pl. Oferty pracy w Szkocji także w ogólnobrytyjskich portalach z ogłoszeniami o pracę oraz na stronach internetowych brytyjskich gazet. Dobrze jest zarejestrować się w JobcentrePlus.

Najwięcej agencji pracy w samym Glasgow znajduje się w rejonie St. Vincent Street i Bath Street. Najpopularniejsze to: Flame, All Staff, Blue Arrow, Labour Ready, Office Angels, People of Work.

Zarobki

Od 1999 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje płaca minimalna za godzinę pracy. Od października 2013 r. wynosi ona: 6,3 GBP. dla osób powyżej 21 lat, 5,03. GBP dla osób w wieku 18-20 lat, 3,72 GBP dla osób w wieku 16 – 17 lat.

Przydatne adresy i instytucje

Przydatne informacje na temat pracy w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronach Eureswww.eures.praca.gov.pl. Legalność brytyjskich agencji pracy można sprawdzić pod adresem www.companionhouse.gov.uk lub na stronach Brytyjskiej Izby Handlowej: www.britishchambers.org.uk. Na stronie www.kraz.praca.gov.pl znajduje się wykaz legalnych agencji pracy w Polsce. Wiele przydatnych informacji na temat pracy i życia w Glasgow znajduje się na portalach internetowych brytyjskiej polonii, np. www.glasgow24.pl.

Popularne miasta: