Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Faro

Informacje ogólne i położenie

Faro to miasto w Portugalii, położone w regionie Algarve na południu kraju. Zamieszkiwane przez ok. 64,5 tysiąca mieszkańców. Działa tu port morski, a także międzynarodowe lotnisko. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym.

Podróż samochodem

Obowiązujące ograniczenia prędkości - w terenie zabudowanym do 50 km/h, na autostradach do 120 km/h (jeśli podróżujemy z przyczepą – 100 km/h), na pozostałych drogach w terenie niezabudowanym – 90-100 km/h (z przyczepą – 70-80 zł). Dopuszczalny limit alkoholu w organizmie kierowcy to 0,5 promila.

Przez miasto przebiega autostrada A22 (płatna), która prowadzi na północ kraju (w Faro znajdują się dwa zjazdy) oraz droga EN125. W regionie Algarve znajduje się wiele bezpłatnych dróg. Ruch drogowy jest zazwyczaj wzmożony. Warto skorzystać z bezpłatnego parkingu w pobliżu portu. Pozostałe miejsca postojowe przy sklepach czy restauracjach są płatne.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ulicy Largo de Estacao. Obsługuje połączenia na północ kraju, do większości dużych portugalskich miast. Do Lizbony kursuje kolej dużych prędkości Alpha Pendular. Trasę tę pokonać można w 2,5 godziny, a cena biletu wynosi 20-25 euro. Więcej połączeń oferuje jednak Inter City, które np. do stolicy kraju dociera w 3,5-4 godziny.

Podróż autobusem

Autobusy dalekobieżne odjeżdżają z centrum miasta. Najwięksi przewoźnicy to InterSul, Renex czy Eva. Docierają do wielu portugalskich oraz europejskich miast. Przejazd do Lizbony trwa ok. 4 godzin i kosztuje 18-20 euro.

Podróż samolotem

3 kilometry na zachód od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Faro. Rocznie korzysta z niego ok. 5 milionów pasażerów. Obsługuje takie linie lotnicze jak Air Berlin, easyJet, Ryanair czy Thomsonfly. Oferowane połączenia do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, a także europejskich stolic – Brukseli, Kopenhagi, Amsterdamu czy Wiednia. Pojedyncze linie czarterowe oferują loty do Polski (Katowice).

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta zapewnia komunikacja autobusowa. Linie 14 i 16 kursują wokół centrum miasta, docierają także na lotnisko. W mieście działa również sieć minibusów, które docierają niemal w każdy rejon Faro.

Atrakcje turystyczne

W Faro na uwagę zasługują m.in. stare miasto z XVIII-wiecznymi zabudowaniami, Muzeum Historii Żydów czy kilkukilometrowa piaszczysta plaża Praia de Faro. Dużą atrakcją są wycieczki na lagunę Rio Formosa (ponad 2-godzinna wyprawa kosztuje 20-25 euro). Faro to także liczne restauracje, bary i bogate życie nocne.

Wyznaczanie trasy