Mapa Dusseldorfu
Informacje ogólne
Dusseldorf jest stolicą Nadrenii Północnej-Westfalii, jednego z landów Republiki Federalnej Niemiec. Miasto leży w zachodnich Niemczech, nad dolnym Renem, na południowy zachód od Zagłębia Ruhry. Sama metropolia liczy 588 735 mieszkańców, zaś w całej aglomeracji mieszka blisko 12 milionów ludzi.
Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Dusseldorf dzieli się na 10 okręgów administracyjnych, które są oznaczone za pomocą numerów od 1 do 10. Z kolei w obrębie okręgów wyróżnia się 50 dzielnic.
Środki transportu
Transport publiczny w Dusseldorfie obejmuje tramwaje, autobusy i metro. W mieście kursuje 11 linii tramwajowych oraz linie U70 i U79, czyli tramwaje jeżdżące w tunelach. Metro (U-bahn) jest czynne od 5.30 do 1 w nocy.
Główny dworzec autobusowy, z którego odjeżdżają autobusy dalekobieżne, mieści się przy Worringer Strasse. Dusseldorf posiada rozbudowane połączenia autokarowe zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Dworzec kolejowy znajduje się z kolei przy Konrad-Adenauer-Platz 14. Kursują tu pociągi RegionalExpress, RegionalBahn, S-Bahn oraz podziemne tramwaje.
6 km na północ od centrum miasta usytuowane jest międzynarodowe lotnisko Flughafen Dusseldorf. Można się na nie dostać autostradą A44, ponadto znajduje się tu stacja kolejowa oraz nadziemna kolejka. Lotnisko jest oddalone od centrum miasta zaledwie o 10 minut drogi samochodem.
Warto zaznaczyć, że Dusseldorf ma bardzo korzystne położenie komunikacyjne, można tu bowiem dotrzeć niemal ze wszystkich kierunków Europy. Miasto leży na trasach autostrad A3, A 44, A 46, A 52, A 57, A 59 i A 524. Należy jednak pamiętać, że w Dusseldorfie obowiązuje strefa ochrony środowiska, co oznacza, że pozwolenie na wjazd uzyskują jedynie samochody opatrzone zieloną naklejką. W mieście znajduje się wiele dogodnych miejsc parkingowych, a lokalne serwisy wiadomości na bieżąco aktualizują informacje o ewentualnych problemach z ruchem.
Jak dotrzeć z Polski?
Istnieje kilka opcji transportu z Polski do Dusseldorfu. Można wybrać na przykład podróż autokarem - PKS, Sindbad, Warmia czy Eurolines Polska. Przejazd z Warszawy do niemieckiego miasta trwa około 18 godzin. Inna możliwość to podróżowanie samochodem – stolicę Polski od Dusseldorfu dzieli 1110 km. Zdecydowanie najbardziej komfortową i najszybszą opcją jest natomiast przelot samolotem. Na tej trasie latają tani przewoźnicy, np. Ryanair. Czas przelotu to średnio godzina i czterdzieści minut.