Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Cardiff

Informacje ogólne i położenie

Cardiff to miasto w Wielkiej Brytanii, największe w Walii, a także jej stolica. Położone nad rzeką Taff i Kanałem Bristolskim (część Oceanu Atlantyckiego). Zamieszkiwane przez ok. 317 tysięcy mieszkańców. Niegdyś Cardiff pełniło rolę centrum przemysłowego, dzisiaj jest ośrodkiem administracyjnym i turystycznym.

Podróż samochodem

Dozwolone prędkości podawane są w milach na godzinę. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 30 mph (48 km/h), a w terenie niezabudowanym – 60 mph (96 km/h). Na drogach ekspresowych i autostradach można poruszać się z prędkością do 70 mph (112 km/h).

Najważniejsze drogi to autostrada M4 łącząca Cardiff z Swansea na zachodzie i Londynem na wschodzie oraz droga A470 z Cardiff na północ – do Llandudno. Dojazd do miasta z północy Anglii  i Szkocji możliwa jest trasami M6, M5, M50/M4, z południa Anglii – M5 i M4, a z zachodniej Walii – M4.

Przekraczając most Severn Bridge pomiędzy Anglią i Walią należy liczyć się z opłatą za przejazd – 5-7 funtów. Możliwe jest parkowanie w centrum miasta, choć wiąże się to z wysokimi opłatami. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z parkingów Park & Ride. Opłata w wysokości 3-5 funtów obejmuje postój jednego samochodu oraz bilet na przejazd wszystkich pasażerów do centrum miasta.

Podróż pociągiem

Główny dworzec kolejowy to Cardiff Central w centrum miasta, w pobliżu Millennium Stadium. Obsługuje bezpośrednie połączenia do takich miast jak Birmingham, Bristol, Exeter, Londyn, Newcastle, Swansea, Nottingham czy York. Bilety zakupić można w kasach oraz automatach. Każdego roku dworzec obsługuje kilka milionów pasażerów.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy Cardiff Central także mieści się w centrum miasta. Jest największym tego  typu obiektem w Walii, oferującym największą liczbę połączeń lokalnych oraz dalekobieżnych. Przewoźnicy tacy jak National Express czy Megabus oferują połączenia do Swansea, Londynu, Newcastle czy Manchesteru.

Podróż samolotem

Port Lotniczy Cardiff mieści się 16 kilometrów na zachód od centrum miasta. Rocznie korzysta z niego ok. 1 miliona pasażerów. Obsługuje przede wszystkim połączenia lokalne do innych miast Wielkiej Brytanii, a także regularne połączenia do niektórych europejskich stolic oraz sezonowo do ważnych kurortów wakacyjnych. Na lotnisko dotrzeć można pociągiem (stacja znajduje się w pewnej odległości, podróż należy kontynuować autobusem) lub bezpośrednim autobusem z centrum Cardiff.

Komunikacja miejska

Dużą rolę odgrywa kolej podmiejska Valleys & Cardiff Local Routes, która łączy przedmieścia i okoliczne miejscowości z centrum Cardiff. W samym mieście transport opiera się przede wszystkim na połączeniach autobusowych oferowanych głównie przez Cardiff Bus. To bardzo wygodny środek transportu, który punktualnie dociera do różnych części miasta. Bilet jednorazowy kosztuje 1,7-2 funty, dzienny – 3,4-4 funty, a tygodniowy – 15-17 funtów. Linia X91 łączy centrum miasta z lotniskiem.

Atrakcje turystyczne

Największymi atrakcjami miasta są m.in. średniowieczny Zamek Cardiff oraz XIX-wieczny Zamek Coch. Warto odwiedzić również katedrę Liandaff z XI wieku czy główny teren zielony Cardiff – Bute Park. Spośród instytucji kulturalnych warto wyróżnić Muzeum Narodowe, centrum sztuki Wales Millennium Centre czy centrum nauki Techniquest.

Wyznaczanie trasy