Przewodnik po Cardiff
Podstawowe informacje
Cardiff jest stolicą i największym miastem Walii. Leży u ujścia rzeki Taff do Kanału Bristolskiego. Administracyjnie stanowi osobne hrabstwo. Liczba ludności Cardiff wynosi ok. 346 tys. W przeszłości Cardiff było ważnym ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego i jednym z najważniejszych portów w Wielkiej Brytanii. Dziś gospodarka miasta koncentruje się głównie na sektorze publicznym, finansach, usługach i turystyce. Bardzo ważną rolę odgrywa tu również sport – Cardiff gościło wiele międzynarodowych imprez, w tym część zawodów letniej Olimpiady w 2012 r. oraz otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Sportu w 2009 r.
Walijska nazwa miasta – Caerdydd pochodzi od słowa ‘Caerdyf’, które z kolei powstało z połączenia słów ‘caer’- ‘fort’ i ‘dyf’ – jedna z form nazwy rzeki Taf przepływającej przez Cardiff.
Z Cardiff pochodzą: Ken Follet, Shakin’ Stevens i Charlotte Church.
Historia miasta
Pierwotnymi mieszkańcami obszaru, na którym wznosi się dzisiejsze Cardiff było celtyckie plemię Sylurów. Po podboju rzymskim u ujścia rzeki Taff powstał rzymski fort, a obok niego utworzyła się niewielka osada kupiecka. Fort został ostatecznie opuszczony ok. 4 w n.e. Po podboju Brytanii przez Wilhelma Zdobywcę w Cardiff powstała twierdza obronna i niewielkie miasto oraz port. Dzięki przywilejom królewskim i uzyskaniu prawa składu miasto rozwijało się i wkrótce urosło do rangi najważniejszego portu w kraju. Po unii walijsko – angielskiej z 1536 r. Cardiff stało się stolicą hrabstwa Glamorgan. W XVIII w. miasto przeszło we władanie rodziny Stuartów, markizów Bute. W 1973 r. John Crichton-Stuart rozpoczął budowę doków, zorganizował regularny transport wodny między Cardiff a Bristolem oraz wybudował pierwszą miejską gazownię. Działania te zapewniły mu przydomek „założyciela nowożytnego Cardiff”. Ciągły rozwój miasta trwał od Rewolucji Przemysłowej aż do wybuchu I wojny światowej. Miasto przeżywało trudności w czasie Wielkiego Kryzysu oraz po II wojnie światowej. W 1955 Cardiff zostało oficjalnie ogłoszone stolicą Walii. Obecnie jest największym i najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, naukowym i kulturalnym Walii.
Atrakcje turystyczne
Do najważniejszych zabytków Cardiff należą zamki: Cardiff Castle, Castell Coch (Red Castle), Saint Fagans Castle, Pałac Biskupi w Llandaff i ruiny zamku Twmpath. Obowiązkowym punktem wizty w Cardiff jest nadbrzeże - Cardiff Bay ze zrewitalizowanymi dokami oraz dawna dzielnica portowa - Tiger Bay. Do największych atrakcji należą: Wales Millennium Centre, kościół norweskich marynarzy, park rozrywki The Red Dragon Centre, interaktywny park nauki Techniquest, World of Boats – kolekcja łodzi i statków z różnych epok oraz muzea: Cardiff Story, Cardiff St Fagans National History Museum. W Cardiff nie brak oczywiście klubów nocnych, barów, restauracji, dyskotek, wystaw i różnego rodzaju imprez gdzie mogą spędzić czas miłośnicy życia nocnego i kulturalnego.