Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Cardiff

Formalności

Obywatele polscy mogą podejmować pracę na terenie Wielkiej Brytanii bez żadnych ograniczeń. Od 1 maja 2004 r. Polacy mają te same prawa co Brytyjczycy w zakresie dostępu do ofert pracy, wynagrodzenia i warunków zatrudnienia. Od 1 maja 2011 r. nie ma obowiązku rejestracji w Home Office. Potrzebny jest natomiast numer NIN (National Insurance Number) – numer referencyjny na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych, wydawany przez JobcenterPlus. Wymagany jest on od osób podejmujących pracę i samozatrudnionych.

Gdzie szukać pracy?

Dostępnych jest wiele różnorodnych ofert pracy na różnych stanowiskach – od prostych prac fizycznych po prace biurowe i oferty dla doświadczonych specjalistów, prace sezonowe, tymczasowe i praca stała.

Pracę można znaleźć w  budownictwie, handlu i usługach, przemyśle (magazyny, hurtownie, fabryki), hotelarstwie, gastronomii.

Ofert pracy można szukać zarówno poprzez polskie, jak i brytyjskie agencje pracy oraz portale ogłoszeniowe. Ogłoszenia w języku polskim znajdują się na wielu portalach, np., www.poloniusz.pl, www.emito.net, i wielu innych. Pracę najlepiej znaleźć jeszcze przed wyjazdem z Polski. Oferty pracy w Wielkiej Brytanii znajdziemy także na anglojęzycznych portalach, np. www.monster.co.uk, www.jobsite.co.uk, www.britishjobs.net, www.workthing.com, www.topjobs.co.uk, www.jobsin.co.uk, ww.jobs4network.co.uk. Warto także zarejestrować się w Jobcentre – oficjalnych brytyjskich służbach zatrudnienia.

Zarobki

Od 1999 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje płaca minimalna za godzinę pracy. Od października 2013 r. wynosi ona: 6,3 GBP dla osób powyżej 21 lat, 5,03 GBP dla osób w wieku 18-20 lat, 3,72 GBP dla osób w wieku 16 – 17 lat.

Przydatne adresy i instytucje

Przydatne informacje na temat pracy w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronach Eures – www.eures.praca.gov.pl. Legalność brytyjskich agencji pracy można sprawdzić pod adresem www.companionhouse.gov.uk lub na stronach Brytyjskiej Izby Handlowej: www.britishchambers.org.uk.. Na stronie www.kraz.praca.gov.pl znajduje się wykaz legalnych agencji pracy działających na terenie Polski. Wiele przydatnych informacji na temat pracy i życia w Wielkiej Brytanii znajduje się na portalach internetowych brytyjskiej polonii, np.: www.polemi.co.uk, www.londynek.net,http:// nasze wyspy.co.uk.

Popularne miasta: