Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bydgoszcz - pogoda i klimat

Klimat
 
Największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego, czyli Bydgoszcz, jest położone w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego. Na terenie miasta klimat można określić jako kontynentalny pod względem ilości opadów oraz oceaniczny pod względem termicznym. 
 
Wpyw na klimat i  właściwości atmosfery w okolicy miasta mają: wzniesienia Pojezierza Pomorskiego, doliny: Wisły, Brdy i Kanału Bydgoskiego oraz kompleksy leśne Borów Tucholskich i Puszczy Bydgoskiej.
 
Pogoda
 
Średnia roczna temperatura powietrza wynosi +8,4 °C. Jeśli lubimy ciepło to najlepiej na wycieczkę do Bydgoszczy udać się w lipcu, gdyż jest to najcieplejszy miesiąc, ze średnią temperatur +18,3 °C. Najzimniej jest w styczniu –2,3 °C. W Bydgoszczy miały miejsce także rekordy temperatur: –26,9 °C (1 lutego 1956 r.) i +38,0 °C (31 lipca 1994 r.) 
 
Dominują wiatry o kierunku zachodnim (18%) i południowo-zachodnim (15%). Zdarzają się też dni bezwietrzne, 24% dni występuje cisza, co jest efektem położenia miasta w dolinie otoczonej lasami.
 
W Bydgoszczy nieczęsto pada, średnia roczna suma opadów jest niska i wynosi 512 mm. Opad w sezonie wegetacyjnym wynosi średnio 318 mm, miesiącem najbardziej deszczowym jest lipiec (72 mm), potem sierpień (63 mm) i czerwiec (56 mm). Mala ilość opadów i duże nasłonecznienie (1509 godzin) zachęcają do wizyty w tym mieście. W ciągu roku notuje się 35 dni z mrozem, 100 dni z przymrozkami, ok. 50 dni z pokrywą śnieżną i 26-30 dni gorących z temperaturą maksymalną powyżej 25 °C. 
 
Na terenie Bydgoszczy, tak jak w większości duzych aglomeracji, występuje tzw. miejska wyspa ciepła, czyli oznacza to, iż temperatury powietrza w godzinach wieczornych, nocnych i porannych są zwykle o kilka stopni Celsjusza wyższe w stosunku do otaczających miasto terenów rolniczych i leśnych.
 
Średnie ciśnienie atmosferyczne w Bydgoszczy wynosi 1009 hPa.

Popularne miasta: