Przewodnik po Bydgoszczy
Podstawowe informacje
Bydgoszcz to miasto położnone na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle. Bydgoszcz jest największym miastem województwa kujawsko-pomorskiego, liczącym 358 922 mieszkańców oraz jednym z największych polskich miast.
Stolica województwa kujawsko-pomorskiego jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, akademickim,medycznym, wojskowym i sportowym. Bydgoszcz od stuleci była ważnym punktem na trasie podróży kupców, już w czasach cesartwa rzymskiego przez Brdę przeprawiali się podróżujący szlakiem bursztynowym. Obecnie jest ona także istotnym węzłem drogowym, kolejowym oraz żeglugi śródlądowej. Bydgoski Węzeł Wodny łączy dorzecza Europy Zachodniej i Wschodniej.
Historia miasta
Tereny Bydgoszczy były zamieszkiwane już od epoki brązu, na podstawie metodra dendrologicznej gród powstał w 1038 roku. W dokumentach z 1238 pojawia się wzmianka o kasztelanie bydgoskim Suzzlaus de Budegac, ale zdecydowanie wcześniej powstały osada oraz kościoły: pw. św. Marii Magdaleny (przed 1198 r.) w Wyszogrodzie (warowni nad Wisłą w obrębie dzisiejszego terytorium Bydgoszczy) oraz romański kościół pw. św. Idziego.
Bygoszcz została lokowana na prawie magdeburskim przez Kazimierza III Wielkiego w 1346. Zamek Bydgowski został wzniesiony przez króla, a z czasem stał sie siedzibą słupskiego księcia Kazimierza, królewskiego wnuka, a następnie starostów bydgoskich.
W czasie wojen polsko-krzyżackich zamek został zdobyty i odbity przez Władysława Jagiełłę. Podczas wojny trzynastoletniej w Bydgoszczy król Kazimierz Jagiellończyk miał jedną z głównych kwater. Wieki XV i XVI przyniosły miastu znaczny rozwój i bogactwo, wynikające z handlu zbożem, piwem i solą. W czasie I Rozbioru Polski Bydgoszcz należała do Prus. Kolejno miasto było częścią Księstwa Warszawskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Niemiecki charakter zabudowy i architektury spowodował, iż Bydgoszcz była nazywana „małym Berlinem“. Na mocy traktatu wersalskiego Bydgoszcz wróciła do Polski.
Atrakcje
Miasto to ważne miasto dla wielu melomanów, gdyż posiada znaną z akustyki filharmonię oraz nowoczesną operę. Miłośnicy teatru mogą udać się na przedstawiane w Teatrze Polskim oraz w licznych teatrach niepublicznych. W Bydgoszczy można odwiedzić galerie sztuki, m.in. Galeria Miejska bwa i Galeria Sztuki Nowoczesnej czy muzea, m. in. Muzeum Wojsk Lądowych oraz jedyne w Polsce działające w czynnej aptece Muzeum Farmacji. Istnieje również Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, Muzeum Wolności i Solidarności, Muzeum Fotografii i inne.
Odwiedzając Bydgoszcz należy przejść się po Starym Mieście, które jest malowniczo położone w meandrach rzeki Brdy (drugim obszarem staromiejskim jest Stary Fordon nad Wisłą). Niezapomnianym przeżyciem będzie zobaczenie Wyspy Młyńskiej,Wenecji Bydgoskiej oraz Śródmieścia z wielkomiejską zabudową secesyjną. W Bydgoszczy znajduje się także najstarsza, czynna w Polsce sztuczna droga wodna, czyli Kanał Bydgoski (z 1774 r.) z systemem śluz.