Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bydgoszcz - zabytki, atrakcje i wycieczki

Bydgoszcz to miasto, gdzie na kazdym kroku możemy zobaczyć zabytkowe budowle, ciekawe pomniki czy urokliwe, nadrzeczne krajobrazy. 
 
Wpływ na wygląd miasta miała rzeka Brda, która wpisała się w tę przestrzeń. Spacerując Starym Mieście możemy zaobserwować  niezwykłą mieszankę XIX-wiecznego stylu zabudowy z budynkami w stylu staropolskim. Pozostałością po dawnych czasach ”Belle epoque” są trzy gotyckie kościoły oraz kilkanaście budynków i kamienic z XVII-XVIII w. Lokalizacja nad rzeką spowodowała iż w mieście znajdują się liczne kanały, kaskady czy nadbrzeża. 
 
Zabytki
 
Zabytkiem na skalę europejską jest najstarszy w Polsce Kanał Bydgoski (z 1774 roku), będący śródlądowym łącznikiem pomiędzy Europą Zachodnią a Wschodnią. Architektura nadbrzeżna miasta spowodowała nawet, iż o Bydgoszczy mówi się, iż jest ona „polskim Amsterdamem”. 
 
Na liście bydgoskich zabytków znajduje się aż 226 obiektów, m.in: w tym przestrzenny zespół Starego Miasta, pozostałości murów miejskich, Wyspa Młyńska (w całości), Stary Kanał Bydgoski oraz inne ciekawe miejsca. 
 
Spacerując warto wejść do jednego z wielu obiektów sakralnych, zwłaszcza katedrę – sanktuarium maryjne Matki Bożej Pięknej Miłości, bazylikę św. Wincentego à Paulo oraz pozostałe trzy miejskie sanktuaria. 
 
Punktem obowiązkowym do zobaczenia jest Wyspa Młyńska, czyli zabytkowa wyspa, która obecnie jest centrum rekreacyjnym i kulturalnym miasta. Jest ona położona  pomiędzy głównym nurtem rzeki Brdy a jej odnogą Młynówką, na zachód od Starego Rynku i centrum miasta. Na wyspie możemy odpocząć w ciszy, pośród zieleni. Na jej obszarze znajduje się łąka rekreacyjna, amfiteatr ukierunkowany na rzekę Brdę oraz plac zabaw dla dzieci. Latem możemy się opalać na piaszczystej plaży.
 
Na terenie Wyspy Młyńskiej znajduje się wiele obiektów zabytkowych, m.in Muzeum Leona Wyczółkowskiego, gdzie można podziwiać obrazy artysty. Wyspa jest połączona z nowoczesną Operą Nova, czyli teatrem operowym, gdzie wystawiane są najważniejsze spektakle muzyczne oraz odbywają się liczne festiwale. 
 
Najładniejszączęścią miasta dla wielu osób jest Wenecja Bydgoska, czyli część miasta zbudowana bezpośrednio nad rzeką Młynówką. Od strony kamienic w 2001 r. wybudowano kamienny bulwar, zaś z drugiej strony rzeki aleję spacerową. Budynki Wenecji Bydgoskiej powstały w II połowie XIX wieku. Obecnie część z nich została odremontowana i jest siedzibą, m.in.  biur, klubów, kawiarni, winiarni. 
 
W Bydgoszczy warto przejść się na Stare Miasto, gdzie centralną częścią jest rynek z XIV wieku oraz ratusz. Ciekawą atrakcją znajdującą się na rynku jest  rzeźba Pana Twardowskiego, który ukazuje się w oknie poddasza kamienicy nr 19 wschodniej pierzei Starego Rynku Dwumetrowa postać ukazuje się dwa razy dziennie: o 13.13 i 21.13. Twardowski rozgląda w lewo i prawo, kłania w pas i pozdrawia przechodniów gestem podnoszonej ręki, w której trzyma cyrograf. 
 
Śródmieście Bydgoszczy, które obejmuje także Starówkę,  zostało niemal w całości zbudowane w latach 1850-1914 na fali korzystnej koniunktury z okresu pruskiego. Bydgoszcz powstała na wzór stolicy Cesarstwa Niemieckiego, gdyż tak jak w Berlinie znajduje się tu wiele parków, zieleni, a budynki zostały zaprojektowane przez belińskich archiktektów lub miejscowych, jednak z wykształceniem po berlińskiej szkole. 
 
Atrakcje
 
Miłośnicy zwiedzania muzeów i galerii także nie będą rozczarowani, gdyż w Bydgoszczy można poznać historię farmacji w Muzeum Farmacji, które jest działającą apteką. Jeśli lubimy militiaria to koniecznie należy odwiedzić Muzeum Wojsk Lądowych. Ponadto w okolicy Bydgoszczy można natchnąć się na wiele obiektów z czasów II wojny światowej. W podbydgoskich lasach znajdują się liczne schrony i obiekty powojskowe. A może Muzeum Fotografii? Ma ono swoją siedzibę również w Bydgoszczy. Ważnym Muzeum jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, które obejmuje: Zbiory Archeologiczne, Europejskie Centrum Pieniądza, Galerię Sztuki Nowoczesnej oraz Dom Leona Wyczółkowskiego oraz Spichrze nad Brdą. Bilet zbiorczy normalny uprawniający do wejścia do wszytkich obiektów kosztuje 12 zł (normalny), natomiast pojedynczy bilet to wydatek 5 zł. 
 
W słynnej, bydgoskiej filharmonii są organizowane liczne koncerty i festivale, m.in  „Bydgoski Festiwal Muzyczny” i „Musica Antiqua Europae Orientalis”. Osoby lubiące sport mogą wybrać się do Bydgoszcz na jedną z  imprez sportowych, np. Grand Prix IMŚ na żużlu czy Mistrzostwa światajuniorów w lekkoatletyce. 
 
Zwiedzanie
 
Miasto można poznawać wybierając szlak według własnych zainteresowań lub skorzystać z gotowych, wytyczonych tras miejskich. Ilość szlaków turystycznych jest wielka w okolicy Bydgoszczy, my proponujemy kilka z nich. Szlaki Brdy są zlokalizowane na północ od Bydgoszczy i prowadzą głównie zielonymi terenami wzdłuż rzeki i i Zalewu Koronowskiego. Druga możliowść to spacer szlakami Wisły, który  obejmują cztery krainy: Dolinę Dolnej Wisły, dorzecze dolnej Wdy, zachodnią część Pojezierza Chełmińskiego i północne krańce Puszczy Bydgoskiej.  Trzeci kierunek to szlaki Noteci– prowadzą dorzeczem Noteci, obejmując część etnicznych terenów Kujaw i Pałuk, przez Bydgoskie Łąki Nadnoteckie oraz Puszczą Bydgoską krzyżując się w okolicy Jeziora Jezuickiego.
 
W sezonie letni za niewielką opłatą (ok. 5zł od osoby) można wziąć udział w zwiedzaniu miasta z przewodnikiem. Takie spacery organizuje Bydgoskie Centrum Informacji. Wtedy też można posłuchać ciekawych legend czy poznać bliżej historię poszczególnych dzielnic miasta. 
 
Lokalne biura podróży oferują różne opcje zwiedzania, w tym w stroju historycznym z epoki, zatem jeśli lubimy zwiedzanie z grupą i przewodnikiem takie rozwiązanie będzie dla nas doskonałe. 
Popularne miasta: