Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bristolu

Informacje ogólne i położenie

Bristol to miasto w południowo-zachodniej Anglii, w Wielkiej Brytanii. Położone jest przy ujściu rzeki Avon do Kanału Bristolskiego. Znajduje się w regionie South West England i stanowi samodzielne hrabstwo. Miasto podzielone jest na 35 dzielnic i zamieszkiwane jest przez ok. 430 tysięcy ludzi. To ważny ośrodek przemysłowy (głównie przemysł lotniczy), kulturalny i naukowy.

Transport

Komunikacja miejska oparta jest przede wszystkim na transporcie autobusowym. Najwięksi przewoźnicy to First Travel oraz Wessex Connect. Autobusy kursują po mieście oraz w jego okolice. Ta forma transportu stanowi jednak zaledwie 10 proc. ruchu w Bristolu.

Zdecydowanie częściej mieszkańcy poruszają się własnymi samochodami. Miasto przecinają autostrady M5 na trasie Exeter-Birmingham oraz M4 – z Londynu do Cardiff. Dużą rolę odgrywa również autostrada A32 łącząca M4 z centrum Bristolu. Miasto przecina również trasa M49.

Działają tu 2 dworce kolejowe – Bristol Temple Meads oraz Bristol Parkway. Dodatkowo w mieście rozmieszczono 13 przystanków ruchu podmiejskiego. W Bristolu przecinają się szlaki z Cardiff do Londynu i z Penzance do Birmingham.

Na przedmieściach znajduje się Port Lotniczy Bristol, obsługujący niemal 6 milionów pasażerów rocznie. Obsługuje m.in. linie easyJet (połączenie z Krakowem) czy Ryanair (loty do Katowic, Łodzi, Poznania, Gdańska, Warszawy i Wrocławia).

Atrakcje turystyczne

W Bristolu zobaczyć można ponad 100 zabytków klasy I. Istotnymi punktami zwiedzania miasta są m.in. Katedra Bristolska z XII wieku oraz inne zabytkowe zabudowania sakralne czy najstarsze wciąż działające teatr i ogród zoologiczny. Warto odwiedzić również Muzeum Imperium Brytyjskiego.

Wyznaczanie trasy