Przewodnik po Bristolu
Podstawowe informacje
Bristol jest miastem położonym w południowo – zachodniej Anglii, u ujścia rzeki Avon do Kanału Bristolskiego. Posiada 428 tys. mieszkańców. Jest największym miastem regionu South West England i szóstym pod względem liczby ludności miastem Anglii. Stanowi samodzielną jednostkę administracyjną oraz pełni funkcję hrabstwa ceremonialnego.
Nazwa miasta pochodzi od staroangielskiego słowa ‘brycgstow’, co oznacza ‘miejsce z mostem.
Bristol jest miastem przemysłowym, w którym dominuje przemysł lotniczy, samochodowy i elektroniczny. W przeszłości Bristol był ważnym portem handlowym, obecnie jest portem przeładunkowym i największym brytyjskim importerem samochodów. Port znajdował się niegdyś bliżej miasta, ale po wojnie został przeniesiony do samego ujścia rzeki Avon, by móc przyjmować większe statki. Bristol jest miastem atrakcyjnym turystycznie – znajduje się tu ponad setka zabytków z różnych epok. Ponadto stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny i naukowy w regionie – Uniwersytet Bristolski jest jednym z najstarszych w Anglii.
Historia miasta
Już w czasach rzymskich na miejscu dzisiejszego Bristolu istniała osada o nazwie Abona. Następnie w XI w. powstało tam miasto zwane Brycgstow. Swój rozwój zawdzięczało przede wszystkim korzystnemu położeniu: walorom obronnym oraz bliskości rzeki Avon i Kanału Bristolskiego. Już w XI w Normanowie wznieśli tu zamek obronny, w tamtych czasach jeden z najpotężniejszych w całej Anglii. Wkrótce Bristol stał się ważnym portem handlowym, skąd eksportowano wiele różnych towarów, np. wełnę, wino, ryby, nabiał, głównie do Irlandii i innych państw. Pozycję Bristolu wzmocniło powstanie angielskich kolonii w Ameryce Północnej. Miasto stało się ośrodkiem handlu i przemysłu oraz największym obok Liverpoolu centrum handlu niewolnikami.
Po wojnach napoleońskich i wprowadzeniu zakazu handlu niewolnikami Bristol podupadł i pozostał w tyle za innymi miastami regionu. Sytuacja zmieniła się dzięki rewolucji przemysłowej. Do ponownego rozkwitu przyczynił się postęp technologiczny, nowe zakłady przemysłowe, ożywienie handlu, a także linia kolejowa łącząca Bristol z Londynem i budowa mostu Clifton Suspension Bridge.
W czasie II wojny światowej Bristol ucierpiał znacznie wskutek bombardowań niemieckich. Najcięższe naloty miały miejsce w listopadzie 1940 r. i styczniu 1941 r. W nocy z 2 na 3 stycznia, podczas 12 – godzinnego bombardowania, na Bristol zrzucono bombę o wadze 2 tys. kg, która na szczęście nie wybuchła. Zniszczone rejony miasta odbudowano w stylu brutalistycznym. Port przeniesiono do ujścia rzeki Avon, 11 km od pierwotnego położenia. W centrum pozostały jedynie doki i infrastruktura na potrzeby małej żeglugi.
Turystyka
Bristol szczyci się ponad setką zabytków zaliczanych do klasy I. Miasto można polecić zwłaszcza miłośnikom architektury, znajdują się tu bowiem budowle z okresu od średniowiecza po czasy współczesne. Do najważniejszych należą: Katedra Bristolska, kościół St. Mary Redcliffe, most Clifton Suspension Bridge, dworzec Bristol Temple Meads, kaplica St. Mark’s, Theatre Royal – najstarszy nieprzerwanie działający teatr w Anglii. Jedną z największych atrakcji jest międzynarodowy zlot balonów - Bristol International Baloon Fiesta. Warto także odwiedzić Muzeum Przemysłu, Muzeum Miasta Bristol oraz tutejszy ogród zoologiczny, który jest jednym z najstarszych ogrodów zoologicznych na świecie.