Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Bristolu

Formalności

Obywatele polscy mogą podejmować pracę na terenie Wielkiej Brytanii bez żadnych ograniczeń. Od 1 maja 2004 r. Polacy mają te same prawa co Brytyjczycy w zakresie dostępu do ofert pracy, wynagrodzenia i warunków zatrudnienia. Od 1 maja 2011 r. nie ma obowiązku rejestracji w Home Office. Potrzebny jest natomiast numer NIN (National Insurance Number) – numer referencyjny na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych, wydawany przez JobcenterPlus. Wymagany jest on od osób podejmujących pracę i samozatrudnionych.

Gdzie szukać pracy?

W Bristolu można znaleźć zatrudnienie w przemyśle, transporcie (kierowcy), handlu (sklepy), gastronomii (restauracje, kawiarnie itp.), sektorze medycznym (pielęgniarki, lekarze), budownictwie, turystyce (hotele), opiece nad osobami straszymi.
 
Pracę najlepiej znaleźć jeszcze w Polsce. Można skorzystać z ogłoszeń publikowanych w Internecie lub z pośrednictwa polskich bądź brytyjskich agencji pracy. Polskojęzyczne strony, na których publikowane są ogłoszenia o pracę to np. www.poloniusz.pl, www.emito.net, www.jobisjob.pl, www.jobrapido.com. Lokalne agencje pracy przez które można szukać zatrudnienia to np. Blue Arrow, Millenium Employment Services, KTS Recruitment, WB Employment, Prime Time Recruitment. Pośrednictwo pracy dla opiekunów oferuje np. Prestige Nursing, Elite Nursing Services, Medico Nursing & Homecare. Inne adresy agencji pracy można znaleźć za pośrednictwem yellow pages. Warto również zarejestrować swoje CV w JobcenterPlus oraz przeglądać ogłoszenia o pracę na stronach internetowych lokalnych dzienników.

Zalecana jest znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie komunikatywnym. Można wyjechać bez znajomości języka, ale utrudni to codzienne funkcjonowanie i będzie poważnym problemem w razie kłopotów, np. gdy nasz pracodawca okaże się nieuczciwy.

Zarobki

Od 1999 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje płaca minimalna za godzinę pracy. Od października 2013 r. wynosi ona: 6,3 GBP dla osób powyżej 21 lat, 5,03 GBP dla osób w wieku 18-20 lat, 3,72 GBP dla osób w wieku 16 – 17 lat.

Przydatne adresy i instytucje

Przydatne informacje na temat pracy w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronach Eures – www.eures.praca.gov.pl. Legalność brytyjskich agencji pracy można sprawdzić pod adresem www.companionhouse.gov.uk lub na stronach Brytyjskiej Izby Handlowej: www.britishchambers.org.uk. Na stronie www.kraz.praca.gov.pl znajduje się wykaz legalnych agencji pracy działających na terenie Polski. Wiele przydatnych informacji na temat pracy i życia w Wielkiej Brytanii znajduje się na portalach internetowych i forach brytyjskiej polonii, np. http://bristol24.pl, www.mojbristol.fora.pl, www.bristolpl.co.uk, http://bristol.infolinia.org.

Popularne miasta: