Mapa Bratysławy
Informacje ogólne i położenie
Bratysława to największe miasto i stolica Słowacji. Graniczy od południa z Węgrami, a od zachodu z Austrią. Położone nad rzeką Dunaj i u ujścia Morawy do Dunaju. Zamieszkiwane przez ok. 430 tysięcy ludzi. Miasto podzielone jest na 5 powiatów i 17 mniejszych dzielnic. Jest gospodarczym, naukowym, administracyjnym, kulturalnym i turystycznym centrum kraju.
Podróż samochodem
W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h (chyba, że znaki wskazują inaczej), a na niezabudowanym do 90 km/h. Poruszanie się autostradami oraz drogami ekspresowymi możliwe jest z prędkością: poza terenem zabudowanym 130 km/h i 90 km/h, jeśli podróżujemy z przyczepą. Minimalna prędkość na autostradzie to 50 km/h. Na autostradzie w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h.
Bratysława to ważny węzeł drogowy. Prowadzą z niej autostrady: D1 w kierunku Żyliny i Trenczyna, D2 prowadząca od północy na południe kraju oraz do Pragi, Budapesztu i Brna, A6 połączona z systemem autostradowym Austrii, prowadzi m.in. do Wiednia.
W mieście panuje wzmożony ruch samochodowy. Parkowanie w ścisłym centrum miasta jest ograniczone lub zupełnie niemożliwe. Bezpłatne miejsca postojowe znajdują się np. przy centrach handlowych.
Podróż pociągiem
Dworzec Bratislava hlavna stanica znajduje się w pobliżu głównej ulicy Sancova, 1 kilometr od Starego Miasta (15 minut pieszo). Obsługuje połączenia do większości dużych miast Słowacji, a także międzynarodowe do Niemiec, Austrii, Czech, Węgier, Serbii, Chorwacji i Polski.
Podróż autobusem
Dworzec autobusowy Autobusowa stanica znajduje się przy ul. Mlynske Nivy. Obsługuje połączenia krajowe oraz międzynarodowe (m.in. do wyżej wymienionych państw).
Podróż samolotem
Port Lotniczy Bratysława mieści się 9 kilometrów na północny wschód od centrum miasta, przy autostradzie D1. Rocznie korzysta z niego ok. 1,6 mln pasażerów. Obsługuje połączenia lokalne (do Koszyc i Popradu) oraz do wielu europejskich stolic.
Komunikacja miejska
Miejskim przewoźnikiem jest Dopravny podnik Bratislava. Do dyspozycji pasażerów jest 60 linii autobusowych dziennych i 20 nocnych, tramwaje poruszają się po 13 najbardziej uczęszczanych trasach, podobnie jest w przypadku trolejbusów. Bilet 15-minutowy kosztuje 0,7-0,8 euro, a godzinny – 0,9-1 euro.
Atrakcje turystyczne
W Bratysławie warto zobaczyć całe Stare Miasto, Zamek Bratysławski z XIV-XV wieku, ruiny Zamku Devin, a także kościoły – Zwiastowania Pana z XIII wieku czy katedrę św. Marcina z XIV wieku. Inne warte uwagi obiekty to np. XV-wieczny ratusz, pałac prezydencki i Teatr Narodowy. W mieście znajduje się wiele galerii sztuki i muzeów.