Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Bratysławie

Podstawowe informacje

Bratysława to największe miasto Słowacji i zarazem jej stolica. Jej usytuowanie jest dość nietypowe, ponieważ znajduje się w południowo-zachodnich krańcach Słowacji. Fakt ten rekompensuje sąsiedztwo Budapesztu i Wiednia. Miasto jest położone na stokach Małych Karpat, nad rzeką Dunaj. Obejmuje również południową część Niziny Zahorskiej i zachodnią część Niziny Naddunajskiej. Liczy 432 801 mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 367,9 km kw. Miasto jest podzielone na 5 powiatów miejskich, 17 dzielnic i 20 okręgów.

Historia miasta

Historia Bratysławy jest niesamowicie bogata. Osiedlanie się ludności na tych terenach sięga czasów starszej epoki kamienia. Najpierw zamieszkiwali tam Celtowie. Ich siedlisko pod wzgórzem zamkowym w I wieku p.n.e., było istotnym centrum kultury. Dlatego Bratysława posiada liczącą ponad dwa tysiące lat tradycję miejską i zalicza się do najstarszych miast w Europie. W przeszłości stolica Słowacji nosiła niemiecką nazwę Pressburg. 

Rozwój miasta i bogacenie się mieszkańców przypada na rok 1536. Wtedy Pressburg został stolicą Królestwa Węgierskiego. Największy rozkwit miasta nastąpił w latach 1740-1780, za panowania zakochanej w Bratysławie Marii Teresy. Gdy zasiadała na węgierskim tronie postanowiła przebudować Zamek Bratysławski, który obecnie jest największą atrakcją stolicy.

Po zakończeniu II wojny światowej Bratysława leżąca w granicach Czechosłowacji stała się siedzibą Słowackiej Rady Narodowej. Za rządów komunistycznych zniszczono wiele wartościowych zabytków, m.in. większość barokowej zabudowy miasta oraz historycznej krainy żydowskiej usytuowanej u stóp zamku. Zmiany w bloku wschodnim doprowadziły do podziału państwa w 1993 roku na Czechy i Słowację. Wtedy Bratysława stała się stolicą demokratycznej Słowacji.

Atrakcje turystyczne

Listopad w Bratysławie jest miesiącem fotografii,  natomiast w grudniu odbywa się tam festiwal filmowy. Fenomenem jest stały słowacki teatr Radošinské naivné divadlo, który łączy w sobie ludowy teatr naiwny, kabaret i specyficzny humor. Między historycznym centrum a lewym brzegiem Dunaju położone są bratysławskie bulwary. Stanowią one miejsce spacerów, spotkań w kawiarenkach, na statkach i hotelach wodnych. Natomiast dzieci ucieszy wycieczka do ogrodu zoologicznego.

Popularne miasta: