Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bordeaux

Informacje ogólne
Bordeaux jest znanym na całym świecie ośrodkiem winiarstwa – to tu powstają najszlachetniejsze trunki budzące uznanie koneserów pod każdą szerokością geograficzną. Samo miasto nie należy do największych we Francji – z niespełna 250 tys. mieszkańców i 50 km² powierzchni plasuje się daleko za milionowymi metropoliami kraju, choć jest najgęściej zaludnioną gminą Akwitanii.
 
Ośrodek miejski Bordeaux znajduje się w południowo-wschodniej części Francji, ok. 90 km od wybrzeży Morza Biskajskiego, które składa się na jeden z basenów Oceanu Atlantyckiego. Należy do jednego z największych departamentów kraju – wspomnianej już Akwitanii, sąsiadującej na północy z Poitou-Charentes i Limousin, a na wschodzie z regionem Midi-Pireneje; na południu rozciąga się granica francusko-hiszpańska. Najważniejszą rzeką przepływającą przez terytorium miasta (ściślej – jego wschodnie granice) jest Garonna wypływająca z zatoki o tej samej nazwie, a w odległości ok. 50 km na południowy-zachód rozciąga się Zatoka Arcachon. 
 
Podział administracyjny
Bordeaux dzieli się na 25 kantonów, których najważniejszym jest Bordeaux-1 – to tu mieści się centrum całej aglomeracji.
 
Komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Bordeaux opiera się na gęstej siatce połączeń autobusowych kursujących na 65 liniach, których rozkłady zostały zsynchronizowane z trzema nowoczesnymi liniami tramwajowymi gwarantującymi szybkie połączenia pomiędzy najważniejszymi dzielnicami miasta. Linie dzienne kursują do godziny 21, później zaś do północy lub 1 nad ranem w większość kierunków dostaniemy się autobusami nocnymi. Obok komunikacji naziemnej w Bordeaux funkcjonują również tramwaje wodne kursujące wzdłuż Garonny. 1 Maja środki pracownicy transportu publicznego nie pracują z racji święta narodowego.
 
Informacje dot. płynności poruszania się po mieście
Podróżowanie po centrum Bordeaux może okazać się problematyczne zwłaszcza w godzinach popołudniowego szczytu, po godzinie 17; najpoważniejsze przestoje są wówczas notowane w okolicach Placu Gambetty, Rue Georges Bonnac, w rejonie pomiędzy Bulwarem Freres Moga a Aleją Marny oraz na arteriach wyjazdowych w kierunku obwodnicy miasta, zwłaszcza w okolicach Cmentarza Chartreuse. Najszybszym środkiem transportu są wówczas tramwaje poruszające się odseparowanymi od ruchu ulicznego trakcjami.
 
Informacje dot. opłat za postój
Strefa płatnego parkowania obowiązuje centralną część Bordeaux rozciągającą się nad Garonną: na północy kończy się ona na wysokości Parku Bordelais, zaś na zachodzie i południu wyznacza ją Bulwar Jerzego V. Wjazd do tej części miasta nie jest wzbroniony, znalezienie miejsca parkingowego może jednak być trudne ze względu na obecność tzw. stref ograniczonego parkowania. Opłaty rozpoczynają się od 2,40 EUR za godzinę postoju ze stawkami podwajanymi przy każdej kolejnej godzinie, aż do 24 EUR za cały dzień; parkowanie jest płatne w dni powszednie, w godzinach 9.00-19.00.
 
Podróż pociągiem
Najważniejszy dworzec kolejowy Bordeaux mieści się w zabytkowym budynku nazywanym Gare de Bordeaux-Saint-Jean, w samym centrum miasta: przy ulicy Rue Charles Domercq; odnajdziemy go bez problemu poruszając się wzdłuż Garonny, zabudowania kolejowe rozciągają się bowiem w pobliżu Buwalru Moga. W tym samym miejscu znajdziemy również przystanek, na którym zatrzymuje się większość autokarów kursujących na trasach międzynarodowych – jest on usytuowany przy Rue Terre De Bordes.
 
Podróż samolotem
Bordeaux posiada własny, międzynarodowy port lotniczy położony ok. 10 km na zachód od centrum miasta; Bordeaux-Mérignac Airport jest jednym z największych lotnisk w południowej Francji.
 
Jak dotrzeć z Polski?
Do Bordeaux najszybciej i najwygodniej dotrzemy samolotem, siatka połączeń obejmuje bowiem większość portów lotniczych w Polsce, z których już w nieco ponad godzinę dostaniemy się do francuskiej metropolii. Przeloty na tej trasie znalazły się w ofercie kilku tanich przewoźników, toteż przy odrobinie szczęścia bilet możemy zakupić nawet za kilkadziesiąt złotych. 
 
Alternatywą dla przelotów są podróże autokarem oferowane przez kilku przewoźników międzynarodowych, jak i przejazdy busami – ceny biletów wahają się od 200 do ok. 700 zł. 
Wyznaczanie trasy