Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bordeaux – zabytki i atrakcje

Zabytki, zwiedzanie
Bordeaux może poszczycić się piękną Starówką otoczoną przez zabytkowe mury obronne – pośród nowszych zabudowań możemy odnaleźć również fragmenty starożytnych fortyfikacji wzniesionych jeszcze za czasów panowania Gallów. Centralnym punktem jest tu Plac Quinconces z fontanną zwieńczoną pomnikiem Monument des Girondins, zaś poszczególne ściany placu zdobią bramy miejskie – na szczególną uwagę zasługuje przylegająca do Ratusza dzwonnica La Grosse Cloche. Na mapie zwiedzania miasta nie może zabraknąć również wspaniałych kościołów, przede wszystkim zbudowanego na wzór Katedry Notre Dame kościoła Św. Andrzeja ze znajdującą się nieopodal Bramą Królewską; z pewnością warto obejrzeć również średniowieczne kościóły St-Seurin, St-Michelle, czy Ste-Croix.
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Obok zabytków o charakterze sakralnym perłami architektury Bordeaux są również liczne mosty przerzucone przez Garonnę w kilkunastu miejscach na obszarze miasta; na uwagę zasługuje przede wszystkim XIX-wieczny Pont de Pierre, czy rozciągający się na długości niemal 2 km Pont d'Aquitaine. Jeden z dni pobytu warto też przeznaczyć na zwiedzanie Musée des Beaux-Arts z jego imponującymi zbiorami: znajdziemy tu zarówno renesansowe dzieła takich mistrzów, jak Tycjan, czy Vasari, jak i fowistyczne portrety Henri Matisse’a.
 
Wycieczki
Oddalone i niemal 100 km od brzegów Oceanu Atlantyckiego Bordeaux nie należy co prawda do najbardziej popularnych destynacji na wczasy, jednak wypoczywając na jednej z plaż zachodniego wybrzeża Francji warto wybrać się tu na wycieczkę uwzględniając przynajmniej jeden dzień na zwiedzanie samego miasta. Doskonałą formą zapoznania się z urokami tego regionu są wycieczki objazdowe organizowane przez większość polskich biur podróży – w programach obok zwiedzania zabytków Bordeaux znajduje się zwykle wyprawa do jednej z okolicznych winnic połączona z degustacją znakomitych trunków. Koszt tego typu wycieczek to zwykle 4-5 tys. zł, choć przy odrobinie szczęścia możemy również natrafić na oferty poniżej 3 tys. zł za osobę. 
 
Hotele, noclegi
Większość hoteli Bordeaux skupia się na lewym brzegu Garonny, w pobliżu Starówki zamkniętej od zachodu długim bulwarem biegnącym równolegle do brzegu rzeki. Ceny noclegów nie są tak wygórowane, jak w innych popularnych destynacjach turystycznych Francji – dwuosobowy pokój w trzygwiazdkowym hotelu możemy wynająć już na 50 EUR, zaś cztero- i pięciogwiazdkowe hotele w bezpośrednim sąsiedztwie Starówki to koszt ok. 100 EUR. Sporą popularnością cieszą się również podmiejskie pensjonaty, często połączone z winniczkami, których wytwory goście mogą degustować w czasie domowych posiłków przygotowywanych na miejscu. Ceny pobytu w tego typu miejscach są co prawda zbliżone do noclegów w samym centrum miasta, warto jednak zainwestować w możliwość bliskiego spotkania z największymi skarbami winiarskiego Bordeaux.
 
Popularne miasta: