Przewodnik po Bordeaux
Historia
Bordeaux jest od stuleci najbardziej znanym i najwyżej cenionym regionem winiarskim świata, jego historia łączy się więc nierozerwalnie z dziejami szlachetnego trunku, który uczynił z niewielkiej osady nad rzeką Garonną bogate i chętnie odwiedzane miasto. Zostało ono założone w czasach wczesnorzymskich przez Gallów, pełniąc wówczas rolę portu przeładunkowego dla handlu winem z Brytanią, zaś pierwsze winnice powstały tu na początku naszej ery – za panowania cesarza Probusa. W późniejszych wiekach władzę nad ośrodkiem sprawowali kolejno Saracenowie, Wandale i Wizygoci, zaś w 507 roku Bordeaux przeszło pod panowanie Franków; był to okres upadku przemysłu winiarskiego, ale równocześnie bujnego rozkwitu uniwersytetów, które cieszyły się ogromną renomą przez cały okres średniowiecza. W 1152 roku miasto przeszło w ręce monarchii angielskiej, stając się na powrót największą potęgą winiarską w ówczesnej Europie; Anglicy przywiązali się do bordoskiego wina na tyle, iż pozostali jego najważniejszym odbiorcą nawet po 1452 roku, kiedy miasto wróciło pod panowanie francuskie w wyniku ustaleń paktu po wojnie stuletniej. Okres wspaniałego rozwoju i bogacenia się właścicieli winnic trwał aż do roku 1870, kiedy Bordeaux nawiedziła klęska mączniaka i filoksery – szkodniki spustoszyły uprawy i przyniosły ogromny kryzys, jaki odczuwano w całym regionie aż do wybuchu I wojny światowej. W drugiej połowie XX wieku sytuacja ekonomiczna Bordeaux wróciła już do stanu świetności sprzed epidemii, a tzw. „château” (posiadłości winiarskie) stanowią dziś znakomicie prosperujące przedsiębiorstwa o ogromnej wartości rynkowej.
Informacje praktyczne
Bordeaux jest na mapie Francji miastem wyjątkowym, posiada bowiem ogromną rolę w rozwoju ekonomicznym całego kraju, zachowując przy tym nieco małomiasteczkowy charakter – samo miasto rozciąga się na powierzchni zaledwie 50 km², zamieszkiwanej przez niespełna 250 tys. osób. Od wybrzeży Oceany Atlantyckiego dzieli je co prawda 97 km, ale ze względu na świetnie prosperującą żeglugę po Garonnie Bordeaux pełni również rolę portu o sporej wadze handlowej.
Warto zobaczyć
Atrakcjami Bordeaux są nie tylko wspaniałe winnice, ale również Starówka wpisana na listę UNESCO – otaczają ją zabytkowe mury obronne pamiętające czasy imperium rzymskiego, z monumentalnymi bramami miejskimi, spośród których najbardziej znaną jest La Grosse Cloche pełniąca rolę dzwonnicy dla pobliskiego ratusza. Perełkami architektury są oczywiście powstałe w czasach średniowiecza i renesansu kościoły – przede wszystkim gotycka Katedra Św. Andrzeja oraz kościoły St-Seurin, Ste-Eulalie, czy St-Michel. W czasie wycieczki do Bordeaux warto odwiedzić również Musée des Beaux-Arts z cennymi zbiorami sztuki klasycystycznej i współczesnej.