Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Azorów

Podstawowe informacje

Archipelag Azorów tworzy dziewięć wysp pochodzenia wulkanicznego: Flores, Corvo, Faial, Pico, São Jorge, Graciosa, Terceira, São Miguel oraz Santa Maria. Największą z wysp jest Sao Miguel (759 km kw.), której największe miasto – Ponta Delgada – jest zarazem stolicą archipelagu. Powierzchnia Azorów liczy 2,3 tys. km kw. Najwyższym szczytem na wyspach jest wulkan Pico (2351 m n.p.m.). Azory zamieszkuje ponad 240 tys. mieszkańców.

Środki transportu

Po wyspach najlepiej poruszać się wynajętym środkiem transportu, na przykład samochodem, skuterem lub rowerem. Średni koszt wynajęcia samochodu na 24 godziny wynosi 45 euro. Na wyspach można także skorzystać z lokalnej komunikacji, jednak autobusy kursują jedynie do najważniejszych miejscowości. Cena pojedynczego biletu wynosi ok. 2 euro.

Jeśli chcemy zwiedzić wszystkie z wysp, warto skorzystać z promu, który kursuje m.in. między wyspami Pico oraz Faial. W sezonie zimowym ilość kursów jest ograniczona. Na wyspy można także dolecieć samolotami linii SATA. Na każdej z wysp znajduje się lotnisko, które obsługuje lokalne loty.

Dojazd z Polski

Loty na Azory oferuje m.in. portugalska linia lotnicza TAP. Lot z Warszawy na Azory (z przesiadką w Lizbonie) kosztuje ponad tysiąc złotych. Można także zarezerwować lot z innej miejscowości, na przykład z Berlina (cena biletu 400-900 zł). Główny port lotniczy mieści się w Ponta Delgada, 3 km od centrum miasta, jednak każda z wysp posiada własne lotnisko. Część z nich obsługuje loty międzynarodowe, część natomiast jedynie loty lokalne. Między wyspami kursują samoloty linii lotniczych SATA.

Wyznaczanie trasy