Przewodnik po Azorach
Podstawowe informacje
Azory to archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych (São Miguel, Pico, Terceira, Faial, Flores, Santa Maria, Corvo, Graciosa oraz São Jorge). Są one położone na Oceanie Atlantyckim, 1500 km od kontynentu europejskiego. Łączna powierzchnia archipelagu zajmuje 2,3 tys. km kw., z czego największą z wysp jest São Miguel (759 km). Azory liczą ponad 240 tys. mieszkańców. Stolicą Azorów jest Ponta Delgada. Najwyższym szczytem wysp jest wulkan Pico (2351 m n.p.m.), który znajduje się na wyspie o tej samej nazwie. Azory to region autonomiczny Portugalii.
Historia
Azory nie były zamieszkane aż do początku XV w., kiedy na wyspę Santa Maria dotarli Portugalczycy. Za kolonizację wysp odpowiedzialny był Gonçalo Velho. Pierwszymi mieszkańcami Azorów była m.in. ludność pochodząca z regionu Algarve. Za pierwszą osadę Azorów przyjmuje się Angro do Heroismo (wyspa Terceira).
Atrakcje turystyczne
Każda z wysp posiada własne atrakcje turystyczne i zabytki, które warto zobaczyć. W celu zwiedzania wysp warto wynająć samochód lub skuter. Jedną z większych atrakcji Azorów jest możliwość obserwacji takich zwierząt, jak delfiny, kaszaloty lub sejwale. Popularne na wyspach jest także nurkowanie. Na miejsce odpoczynku można wybrać jedną z wielu plaż. Najpopularniejsze z nich to Praia Formosa (Santa Maria) oraz plaża w miejscowości Praia da Vitoria (wyspa Terceira).
Pomiędzy wyspami kursują promy, którymi szybko dotrzemy do interesującej nas miejscowości. Na wyspie São Miguel warto zwiedzić Muzeum Carlosa Machado oraz podziwiać panoramę miasta ze wzgórza Reduto da Mae de Deus. Wyspa Pico przyciąga turystów kurortem Madalena, natomiast na Santa Maria zwiedzimy kaplicę Senhora dos Anjos. Jednym z popularniejszych obiektów Azorów jest krater Caldeira de Guilherme Moniz na wyspie Terceira. Na pozostałych z wysp można zwiedzić przede wszystkim obiekty sakralne, muzea oraz liczne jaskinie.