Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Watykanu

 

Informacje ogólne
 
Watykan jest enklawą położoną w Rzymie, we Włoszech. Państwo- miasto Watykan zajmuje 44 hektary i jest pod względem powierzchni najmniejszym państwem świata. Watykan połączony jest unią funkcjonalną i personalną ze Stolicą Apostolską. Znajduje się tam siedziba władz Kościoła Katolickiego oraz rezydencja papieża. Obywatelami Watykanu są dostojnicy Kościoła. Języki urzędowe to włoski i łacina, a obowiązująca waluta to euro watykańskie.
 
Jak dojechać?
 
Watykan jest ulokowany na prawym brzegu Rzymu. Z centrum Rzymu do Watykanu najlepiej jest dotrzeć linią metra A, odjeżdżającą z głównego dworca Termini. Należy udać się w kierunku Battistini i wysiąść na przystanku Ottaviano-San Pietro. Można dojechać również autobusami  linii 40 i 64 albo pociągami linii kolejowej FR5, kursującymi na trasach Roma Termini-Viterbo, Roma Ostiense – Cesano, Roma Termini – Civitavecchia. Zarówno autobusy, jak i kolej zatrzymują się na stacji Roma- San Pietro.
 
Informacje dla kierowców
 
Obszar Watykanu jest niedostępny dla kierowców.
 
Atrakcje turystyczne
 
Na terenie Watykanu znajdują się światowej sławy zabytki sztuki sakralnej. Większą część obszaru zajmuje rozległy plac św. Piotra, prowadzący do słynnej Bazyliki św. Piotra. Budowa bazyliki rozpoczęła się już w IV w., jednak rozmachu nabrała dopiero w XVI w., za pontyfikatu Juliusza II.  Po 120 latach prac ukończono ogromną, bogato zdobioną budowlę, która przez wiele stuleci miała być największą świątynią świata chrześcijańskiego. Zwiedzający bazylikę muszą pamiętać o odpowiednim stroju,  typowo turystyczne szorty czy topy na ramiączkach są wykluczone. 
 
Wewnątrz świątyni znajdują się takie arcydzieła jak Pieta autorstwa Michała Anioła, a także spiżowy baldachim nad konfesją, Ołtarz Katedry św. Piotra, Gloria oraz epitafium Aleksandra VII autorstwa Berniniego. Pod główną nawą bazyliki ulokowane są Nowe Groty, gdzie pochowanych zostało 144 papieży. 
 
Wejście do papieskich grobów jest bezpłatne. Grób Jana Pawła II umieszczony został w kaplicy św. Sebastiana. Po zwiedzeniu wnętrza świątyni warto jest wybrać się na kopulę bazyliki, aby popodziwiać roztaczająca się stamtąd panoramę Watykanu i Rzymu. Wstęp na kopułę jest płatny. 
 
Koniecznie należy również odwiedzić Kaplicę Sykstyńską, przylegającą do Pałacu Apostolskiego. Wnętrze kaplicy pokryte jest zapierającymi dech w piersiach freskami wykonanymi m.in. przez Michała Anioła i Botticelliego. Aby zwiedzić Kaplicę Sykstyńską, należy wykupić bilet do Muzeów Watykańskich.
 
Wyznaczanie trasy