Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Watykanie

Podstawowe informacje
Watykan jest enklawą w obrębie Włoch, najmniejszym na świecie państwem-miastem, którego terytorium zostało wydzielone na terenie Rzymu. Powierzchnia Watykanu to zaledwie 0,44 km². Całkowita liczba mieszkańców to jedynie 836 osób. Przywódcą państwa watykańskiego jest papież, głowa Kościoła Katolickiego. Ponadto kraj ten posiada również urząd Prezydenta Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, zastępującego papieża w pełnieniu funkcji państwowych, oraz Sekretarza Stanu, reprezentującego Stolicę Apostolską w polityce zagranicznej.

Nazwa państwa wywodzi się z języka łacińskiego, od określenia terenu między Tybrem a wzgórzami Janiculum i Monte Mario; oznacza zaś tyle, co „miejsce prorocze”. W Watykanie obowiązują dwa języki urzędowe: włoski i łacina. Państwo posiada własne media: telewizję, radio i gazetę („L'Osservatore Romano”).

Ludność
Na niewielkim obszarze Watykanu mieszkają przede wszystkim osoby duchowne, z których połowa ma obywatelstwo watykańskie. Ponadto pracownicy administracji watykańskiej to głównie Włosi i Szwajcarzy. Na terenie państwa pracuje również około 3 tysięcy ludzi, którzy mieszkają poza Watykanem.

Transport
Po Watykanie najlepiej poruszać się pieszo, ale funkcjonują tu również różnorodne środki transportu. Państwo posiada własną kolej, na którą składają się dwa trzystumetrowe odcinki torów. Odbywa się tu głównie transport towarowy, ale czasami przewożeni są również pielgrzymi. Istnieje kilka dróg, po których poruszają się nieliczne samochody, przede wszystkim zaś słynne Papamobile. Ponadto w Watykanie mieści się specjalny heliport przeznaczony dla papieża i jego gości.

Jak się dostać z Polski?
Aby dostać się z Polski do Watykanu, trzeba dotrzeć do Rzymu. Można to zrobić drogą lotniczą lub lądową. Loty organizowane są z różnych miast w Polsce, miejsca docelowe to Lotnisko Fiumicino lub Lotnisko Ciampino (obsługujące przede wszystkim przez tanie linie Ryanair, Wizzair,  Easy Jet). Bezpośrednio z portu lotniczego Ciampino można przejechać do Watykanu metrem (linia A). Bilet kosztuje 1 euro.

Inna możliwość to podróż samochodem, przez Czechy i Austrię lub Słowację, Czechy i Austrię – we Włoszech autostradami: A23, A4 i A1. Czas przejazdu z Krakowa to około 24 godziny. Nie ma bezpośredniego kolejowego połączenia z Polski do Rzymu; najlepiej zatem jechać do Wiednia lub do Monachium a stamtąd do Rzymu. Z dworca głównego Termini można udać się do Watykanu metrem na przystanek Ottaviao-San Pietro lub autobusami nr 40 i 64.

Turystyka
Na niewielkim obszarze Watykanu skupia się całe mnóstwo atrakcji turystycznych. Sercem enklawy jest Plac świętego Piotra, gdzie gromadzą się wierni, by zobaczyć w Oknie Papieskim głowę Kościoła. Oczywiście przyjezdni zwiedzają Bazylikę świętego Piotra, Pałac Papieski ze słynną Kaplicą Sykstyńską, Muzeum Watykańskie, Ogrody Watykańskie czy Dziedziniec Gwardii Szwajcarskiej.
 

Popularne miasta: