Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Watykan - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Watykan to najmniejsze państwo na świecie, które na zaledwie 0,44 km2 powierzchni mieści całe mnóstwo historycznych budowli, muzeów i niepowtarzalnych kolekcji sztuki. Pobyt w tym niesamowitym miejscu daje okazję do odwiedzenia jednych z najbardziej znanych zabytków sakralnych. Watykan oddzielony jest od Rzymu murem, którego przekroczenie możliwe jest jedynie w pięciu specjalnie wyznaczonych miejscach.

Możemy tu zatem obejrzeć Bazylikę świętego Piotra, drugi co do wielkości kościół na świecie, wzniesiony w miejscu ukrzyżowania ucznia Chrystusa, pierwszego papieża. Dzieje Bazyliki sięgają IV wieku, a na jej obecny kształt i wystrój złożyły się prace takich mistrzów, jak Donato Bramente, Rafael, Baldassare Peruzii i Michał Anioł. W podziemiach świątyni znajdują się papieskie grobowce, między innymi Jana Pawła II.

Przed Bazyliką rozciąga się wspaniały Plac świętego Piotra zaprojektowany w XVII w. przez Berniniego. Plac otacza ogromna Kolumnada składająca się z wizerunków 140 świętych, w centrum znajduje się egipski obelisk pochodzący z cyrku Nerona, a po obu stronach ulokowano dwie fontanny. Na lewo od placu znajduje się zaś Spiżowa Brama, przy której czuwa gwardia szwajcarska.

Ciekawe miejsca
Urok Watykanu to również niezrównane Muzea Watykańskie. Pinakoteka gromadzi dzieła sztuki od renesansu do baroku; można tu zobaczyć unikalne obrazy Giotta, Leonarda da Vinci czy Caravaggio. Muzeum Pio-Clementino oraz Muzeum Chiaramonti mieszczą wspaniałe antyczne rzeźby, a perły innych kultur starożytnych znajdują się w Muzeum Etruskim i Muzeum Egipskim. Co więcej, można tu również podziwiać Muzeum Misyjno-Etnologiczne.

Na północ od Bazyliki świętego Piotra znajduje się Pałac Apostolski otoczony przez Dziedziniec Sykstusa V. Mieszczą się tu prywatne apartamenty papieskie, muzeum, biblioteka i biura. Oczywiście szczególne znaczenie ma słynna Kaplica Sykstyńska (nazwana od imienia papieża Sykstusa IV) z freskami Michała Anioła, przedstawiającymi sceny z Księgi Genesis oraz malowidłami innych wielkich mistrzów. To również miejsce, gdzie odbywa się konklawe.

Atrakcje turystyczne
Watykan stanowi duży kompleks urbanistyczny, jednak większą część enklawy zajmują wspaniałe Ogrody Watykańskie. Można tu spacerować malowniczymi alejami, podziwiać fontanny i mnóstwo egzotycznych gatunków roślin. Na trasie spacerowej znajdują się także kapliczki i urocze groty.

Wycieczki
Wycieczka do Watykanu w ofertach biur podróży najczęściej jest częścią szerszego programu zwiedzania Rzymu. Pięć dni w stolicy Włoch z opcją zobaczenia Stolicy Apostolskiej kosztuje około 2200 zł, choć zdarzają się również promocje za połowę ceny i oferty Last Minute.
 

Popularne miasta: